Główna \
Aktualności \
Wrocław, 27 kwietnia 2006
Ogłaszamy hasło tegorocznego Dnia Bociana:
"Bociek i Krowa to para wystrzałowa"
Tło merytoryczne:

Bociany chętnie żerują na łąkach kośnych i tam, gdzie pasą się krowy, a jak wiemy coraz trudniej zobaczyć krowę na polskiej wsi, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Zabiegając o zachowanie bocianów i krów, a także śródpolnych zadrzewień, oczek wodnych, miedz i przydroży mamy szansę zachować tradycyjny, rodzimy charakter wiejskiego krajobrazu. Nie znaczy to oczywiście by nie modernizować gospodarstw i nie czerpać pozytywnych wzorów z zachodu. Chcemy pokazać, że ochrona przyrody nie musi stać w sprzeczności z rozwojem rolnictwa, że w obecnej unijnej rzeczywistości możliwe jest osiąganie realnego zysku przy gospodarowaniu w zgodzie z przyrodą. Istnieje możliwość uzyskania dopłat z Unii Europejskiej w zamian za ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk, hodowlę tradycyjnych ras zwierząt, rolnictwo ekologiczne i zrównoważone. Taką możliwość dają programy rolnośrodowiskowe, które niestety są bardzo słabo rozpropagowane i o których rolnicy wiedzą bardzo mało. Chcemy zatem gorąco zachęcić do propagowania wśród społeczności wiejskiej informacji o
programach rolnośrodowiskowych.

Instytucje powołane przez Ministerstwo Rolnictwa do informowania społeczeństwa o unijnych programach i dopłatach to Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Prowadzą one szkolenia dla rolników, przygotowują informatory, służą radą i oferują pomoc. Jednak wciąż zbyt mało rolników w Polsce wie o potencjalnych możliwościach uzyskania wsparcia finansowego w zamian za ekstensywne użytkowanie posiadanych terenów. W latach 2004 – 2006 limit unijnych środków na działania rolnośrodowiskowe w Polsce wynosił 218,9 mln EUR, z czego dotychczas wykorzystanych zostało zaledwie 4%. Mamy nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie, informacja dotrze do wszystkich zainteresowanych i coraz więcej osób korzystać będzie z tej "pro przyrodniczej" puli unijnych środków.
Propozycje działań jakie można podjąć w ramach obchodów Dnia Bociana 2006:
- Przygotować ulotkę dla rolników informującą o programach rolnośrodowiskowych, zachęcającą do odwiedzenia regionalnego ośrodka doradztwa rolniczego, propagującą zasady postępowania sprzyjające przyrodzie (wykaszanie w kierunku od środka na zewnątrz, stosowanie wypłaszaczy, nie wypalanie traw)
- Przeprowadzenie obserwacji i wywiadu z mieszkańcami swojej miejscowości na temat występowania łąk kośnych i pastwisk obecnie i w przeszłości. Zdobycie informacji czy liczba hodowanych we wsi krów czy koni zmieniła się na przestrzeni 10, 15, 20 lat. Przygotowanie krótkiego streszczenia tej pracy badawczej.
- Zorganizowanie konkursu na rymowankę pod hasłem: "Bociek i Krowa to para wystrzałowa".
- Tworzenie prac plastycznych, plakatów, gazetek związanych z tematem łąk, krów i bocianów.
Relacje z obchodów Dnia Bociana 2006 prosimy nadsyłać do biura Towarzystwa, najlepiej drogą elektroniczną, a jeśli jest to niemożliwe pocztą tradycyjną. Najciekawsze sprawozdania umieścimy na naszej stronie www. Prosimy aby zawierały one krótki opis (0,5 - 1 strona A4) oraz 2 - 4 zdjęcia dobrej jakości (rozdzielczość 300 dpi przy formacie 10x15).
Powrót