Główna \ Aktualności \
Wrocław, 27 kwietnia 2006

PROGRAM ROLNOŚRODOWISKOWY SZANSĄ DLA POLSKIEJ PRZYRODY

W Polsce przeważa liczba gospodarstw małohektarowych z tradycyjną formą gospodarowania, co z czysto ekonomicznego punktu widzenia wydawać się może mało efektywne. Jednak to właśnie ekstensywne rolnictwo jest jednym z najważniejszych czynników pozytywnie oddziaływujących na przyrodę i krajobraz. Niski poziom chemizacji rolnictwa, często podyktowany brakiem pieniędzy, wpłynął na zachowanie różnorodności biologicznej, dobry stan środowiska naturalnego i jakość gleb, co niewątpliwie stanowi atut polskiej wsi.

Obecnie, kiedy Polska jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej i w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wdraża opracowany przez Ministerstwo Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, przed gospodarką rolną otwierają się coraz to nowe możliwości. Rolnikom proponuje się wiele ofert finansowych mających na celu wsparcie gospodarstw rolnych, a co za tym idzie możliwość ich unowocześniania. Wielu rolników korzysta z dopłat bezpośrednich oraz innych działań, głównie nastawionych na intensyfikację gospodarki rolnej. Niestety często pociąga to za sobą niszczenie przyrody. Tymczasem istnieje możliwość uzyskania wsparcia z funduszy unijnych przy jednoczesnym utrzymaniu ekstensywnej gospodarki sprzyjającej zachowaniu wartości przyrodniczych. Taką szansę daje program rolnośrodowiskowy.

Co to jest program rolnośrodowiskowy?

Jest to instrument finansowy zachęcający rolników do podjęcia bądź utrzymania sposobu gospodarowania w harmonii z przyrodą. Pozwala uniknąć intensyfikowania rolnictwa, tworzenia wielkoobszarowych upraw, przekształcania łąk w grunty orne i w ten sposób wspiera tradycyjne rolnictwo. W ramach programu przewidziano realizację siedmiu pakietów: Cztery pierwsze pakiety mogą być wdrażane na terenie całego kraju, natomiast trzy pozostałe tylko w strefach priorytetowych (specjalnie wydzielonych obszarach, których wykaz znajduje się w załączniku 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 174, poz. 1809 z późn. zm.))

Na jakie problemy może napotkać rolnik chcący wdrażać program rolnośrodowiskowy?

Aby móc skorzystać z pakietów rolnik musi spełnić wymagania zapisane w Kodeksie Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej. Zadaniem kodeksu jest przede wszystkim uświadomienie polskiemu rolnikowi zagrożeń zanieczyszczenia środowiska, wynikających często nie ze złej woli, ale z braku wiedzy bądź środków finansowych. W odczuciu rolnika, który szczegółowo zapoznaje się z wytycznymi kodeksu może pojawić się obawa, że wymogi są zbyt trudne do spełnienia, gdyż wiążą się z biurokracją oraz dodatkowymi kosztami. Barierą uczestnictwa w programie może być np. brak odpowiednich urządzeń gromadzących nawozy zwierzęce, czy ścieki bytowe.

Co ma zrobić rolnik chcący realizować program rolnośrodowiskowy?

Zgłosić się do Regionalnego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (wykaz na stronie www oraz w materiałach "Bociania łąka")

Z pomocą doradcy rolniczego przygotować plan rolnośrodowiskowy

Złożyć przygotowany plan do rozpatrzenia przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Po zatwierdzeniu planu, pobrać w biurze powiatowym ARiMR lub z internetu "Wniosek o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych poprawy dobrostanu zwierząt" oraz instrukcję do jego wypełnienia.

Poczekać na decyzje ARiMR, która ma ocenić poprawność złożonego wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez ARiMR rozpocząć realizację programu rolnośrodowiskowego,


Powyższe informacje stanowią bardzo skrótową i wstępną charakterystykę programów rolnośrodowiskowych. Zachęcamy do bardziej szczegółowego zapoznania się z nimi poprzez skorzystanie ze stron internetowych, do których linki podajemy poniżej. Informacje o programach rolnośrodowiskowych są tam przedstawione przejrzyście i pomagają wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Ponadto można na nich znaleźć wzory wniosków, instrukcje, wytyczne poszczególnych pakietów, opis form i wysokości wsparcia itp.

Wdrażanie i realizacja programów rolnośrodowiskowych jest szansą zachowania wartości przyrodniczych w krajobrazie rolniczym. Ważne aby jak największa liczba rolników dowiedziała się o możliwościach jakie niosą ze sobą te programy. Dlatego tak istotne jest ich propagowanie.

Proponowane linki:
www.arimr.gov.pl
www.minrol.gov.pl
http://www.doplaty.pl/fundusze/prow/rolnosrodowiskowy/rolnosrodowiskowy.htm
http://www.funduszeonline.pl/strony/1/i/1277.php
http://www.agro.eko.org.pl/d2strona.html
http://www.wodr.konskowola.pl/?29
http://www.odr.net.pl/

Powrót