Wielkopolskie Koło Klubu Przyrodników
www.lkp.org.pl/wlkp

Sprawozdanie z działalności Koła 2002/2003



Wielkopolskie Koło Klubu Przyrodników powstało 6 listopada 2002 r. jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie Klubem w Poznaniu, głównie wśród studentów. Dziś tworzy je kilka osób, uczestniczących aktywnie w organizowanych akcjach, a także kilkadziesiąt "krążących" wokół, zainteresowanych tematyką spotkań, okazyjnie wyjeżdżających w teren.
W roku akademickim 2002/2003 odbyła się seria spotkań poświęconych różnym zagadnieniom z zakresu ochrony przyrody. Spotkania były organizowane przy współpracy z Kołem Naukowym Przyrodników UAM, które pomagało przy organizowaniu miejsca. Były to wykłady połączone z dyskusją, dotyczące ważnych spraw polskiej (i nie tylko) ochrony przyrody, np. programu Natura 2000 i parków krajobrazowych. Niektóre ze spotkań miały charakter bardziej warsztatowy, np. krótki kurs posługiwania się mapami leśnymi czy rozpoznawania głosów sów. Nie zabrakło też informacji na temat Klubu, spotkaniom towarzyszyła sprzedaż i promocja wydawnictw, można było wypełnić deklarację członkowską i zapłacić składkę. Odbył się też konkurs przyrodniczy, oparty na testach z Lubuskiego Konkursu Przyrodniczego dla szkół... studenci mieli spore problemy z poprawnym odpowiedzeniem na wszystkie pytania :-) Nagrodą był Poradnik lokalnej ochrony przyrody. Maksymalna frekwencja wyniosła prawie 40 osób.
Wyjeżdżaliśmy też sporo w teren, choć do tej pory nie zaangażowaliśmy się w realizację żadnego konkretnego przedsięwzięcia. Miejsca, w które wybieraliśmy się najczęściej, to Puszcza Drawska, rezerwat Kuźnik koło Piły oraz krawędź doliny Noteci, szczególnie w okolicy Miasteczka Krajeńskiego. Z Puszczy Drawskiej, bardzo interesującego, a właściwie wciąż mało zbadanego terenu zebraliśmy całkiem sporo danych przyrodniczych. Nawiązaliśmy współpracę z Nieustającym Towarzystwem Nauk Przyrodniczych w Pile, z którymi poznawaliśmy rezerwat Kuźnik oraz... imprezowaliśmy. Udało się nieco uzupełnić listę flory roślin naczyniowych i mszaków rezerwatu, prowadziliśmy tam - co prawda nieco wyrywkowe, ale jednak - badania nad źródliskami i torfowiskami mającymi wejść w skład powiększonego rezerwatu. Efektem jest powstający na stronach KP "Kuźnikowy Serwis Internetowy", zawierający dokładną bibliografię rezerwatu, mapę roślinności i checklist (na razie tylko niektóre grupy).
Na skraju doliny Noteci, między Prawomyślem a Miasteczkiem Krajeńskim wykształcił się interesujący, choć raczej niewielki fragment dąbrowy świetlistej oraz muraw kserotermicznych. Oprócz ciekawego składu florystycznego, wartością tego miejsca jest stanowisko pewnego rzadkiego chrząszcza. W przyszłości spróbujemy utworzyć tam rezerwat przyrody. Jeszcze jednym przejawem działalności koła było zaangażowanie w promocję Klubu na targach Poleko 2003.
Z początkiem nowego roku akademickiego aktywność koła jakby nieco przygasła. Nie udało się kontynuować spotkań, trudno było w sezonie zachęcić zbyt wiele osób do wyjazdów w teren. Spróbujemy to naprawić, ustalić plan działania. Jeśli mieszkasz lub studiujesz w Poznaniu i okolicy, chcesz aktywnie chronić przyrodę, masz jakiś pomysł i chętnie byś go zrealizował/a z Klubem - skontaktuj się z nami!
Kontakt z Wielkopolskim Kołem:
Marta Jermaczek
Arek Gawroński