Co widział pałac w Dąbroszynie?Dąbroszyn, wieś nieopodal Kostrzyna, przy północnej krawędzi doliny Warty, w XIX wieku była jednym z popularnych wówczas w Prusach "miejsc romantycznych". Tajemniczość tego nowomarchijskiego zakątka przyciągała gości z całych Prus - było to miejsce bardzo w guście owej romantycznej epoki. Odwiedzał je między innymi słynny Teodor Fontanne.
Romantyczna historia pałacu zaczyna się już w momencie jego powstania. Jak głosi wieść gminna, postawiono go dzięki łupom, które właściciel dóbr, marszałek Hans Aden von Schlöning zdobył na Turkach w bitwie pod Wiedniem. Oprócz łupów marszałek miał przywieźć ze sobą również dwie piękne Turczynki. Jedna z nich, Fatima, była później kochanką króla polskiego, Augusta II Mocnego...
Romantyczny park leśny w Dąbroszynie położony był wokół pałacu oraz na krawędzi doliny Warty. Osią tzw. Parku Górnego była droga do Sarbinowa biegnąca wąwozem, nad którym przerzucony był most. Na wzgórzach wznosiły się zbudowane w stylu antycznym Świątynia Zofii i Świątynia Cecylii (druga z nich zachowała się do dziś). Organizowano tu przedstawienia historyczne przy świetle ogni bengalskich, np. odtwarzające sforsowanie czeskiej przełęczy Gabel przez pruskiego księcia Henryka: podczas jednego z przedstawień młoda hrabina Doenhoff przebrana za Minerwę witała przekraczającego most bohatera. Wcześniej romantyczny pałac i park w Dąbroszynie był tłem niecodziennych wydarzeń: romansu 19-letniego wówczas księcia Fryderyka, późniejszego Fryderyka Wielkiego, z 24-letnią żoną pana na Dąbroszynie, Eleonorą von Wretsch. Kroniki podają, że kilkanaście lat później, po bitwie pod Sarbinowem, Fryderyk ponownie odwiedził Dąbroszyn, zatroskany o los majątku swej młodzieńczej miłości.
W XIX wieku Dąbroszyn, zwany wówczas Tamsel, był częstym miejscem wycieczek mieszczan kostrzyńskich. Park majątku był udostępniony publiczności. Miejsce to było inspiracją literacką i poetycką: wiersze o Tamsel ukazywały się w kostrzyńskiej prasie. Dla upamiętnienia fryderycjańskich epizodów związanych z majątkiem dąbroszyńskim w 1840 r. w parku wzniesiony został pozłacany pomnik bogini zwycięstwa. Inne pomniki upamiętniały szczególnie tu popularnego księcia Henryka. Topografię parku urozmaicały sadzawki i mostki.
Właściciel dąbroszyńskiego majątku, pułkownik Wilhelm von Schwerin, wsławił się w bitwie pod Waterloo. Dowodząc brygadą kawalerii, zginął w szarży na Starą Gwardię Napoleona.
Zobaczysz to natrasach rowerowych 2 i 6.