[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 6499 bajtówViola mirabilis L. - Fiołek przedziwny
Rodzina: Violaceae - Fiołkowate
Niem.: Wunder Veilchen, Mai Veilchen

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna dorastająca do 10-20 cm. Grube, zdrewniałe kłacze, pokryte jest gęsto, czerwonobrunatnymi łuskami. Liście duże, szerokosercowate, zaostrzone, piłkowano-karbowane, nagie, osadzone na ogonku liściowym 1-rzędowo owłosionym. Przylistki duże, podługowatolancetowate, całobrzegie, na brzegu orzęsione. Pęd kwiatostanowy 1-rzędowo owłosiony. Kwiaty duże, bladoniebieskie.Owocem jest naga torebka.

Biologia: Kwitnie w maju. W zapyleniu uczestniczą owady. W późniejszym okresie rozwijają się kwiaty bez płatków (zamknięte) - kwiaty klejstogamiczne, które po samozapyleniu wydają normalne owoce.

Ekologia: Rośnie w widnych, umiarkowanie wilgotnych i żyznych lasach liściastych - grądach - szczególnie w odmianie środkowopolskiej grądu (Galio sylvatici-Carpinetum) oraz w lasach łęgowych. Spotykany w podgórskich, zboczowych lasach klonowo-lipowych na zboczach (Aceri-Tilietum). Preferuje siedliska półcieniste, świeże i umiarkowanie wilgotne, umiarkowanie żyzne i żyzne, na glebach gliniasto-piaszczystych, mineralno-próchnicznych, o odczynie zasadowym.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu eurosyberyjskim. Występuje w środkowej i wschodniej części Europy. Zwarty zasięg występowania obejmuje środkową i południową część Niemiec na zachodzie, północną Skandynawię na północym-zachodzie. Południowa granica zasięgu przebiega od południowej Francji (Prowansja), przez Alpy po Bałkany i Ukrainę. W Polsce występuje często na całym obszarze niżowym i w niższych położeniach górskich. Stosunkowo rzadziej spotykana w północnej i zachodniej części kraju. Na terenie RDLP Zielona Góra występuje rzadko, na rozproszonych stanowiskach.



(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek. (c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.