[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 5545 bajtówStachys germanica L. - Czyściec kosmaty
Rodzina: Labiatae - Wargowe
Niem.: Deutscher Ziest

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna osiagająca wysokość od 30 do 100 cm, charakterystycznie biało-wełnisto, odstająco owłosiona. Łodyga prosta, wzniesiona. Liście jajowate lub podługowato-jajowate, dolne długogonkowe, górne siedzące, naprzemianległe. Kwiatostany - 10-40 kwiatowe gęsto skupione w nibyokółkach na szczycie łodygi. Kwiaty różowe lub purpurowe.Owocem jest gładka rozłupka, do 2,5 mm długości.

Biologia: Kwitnie od lipca do początków września. Zapylenia kwiatów dokonują owady.

Ekologia: Rośnie w widnych lasach liściastych - w świetlistych dąbrowach. Spotykana na nasłonecznionych trawiastych skarpach i zboczach, na obrzeżach widnych lasów oraz na murawach kserotermicznych. Jest gatunkiem charakterystycznym dla ciepłolubnych muraw zaliczanych do zespołu Origano-Brachypodietum pinnati i ciepłych dąbrów Lithospermo-Quercetum subboreale. Preferuje siedliska widne, świetliste, okresowo ocienione, suche i świeże, umiarkowanie żyzne, na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych o odczynie zasadowym.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu południowo-środkowoeuropejskim. Północna granica zasięgu przebiega przez południową Anglię, północne Niemcy i środkową Polskę. na wschodzie granica zasięgu dochodzi po Kaukaz. W Szwajcarii jest rozprzestrzeniającym się gatunkiem obcego pochodzednia.
W Polsce występuje bardzo rzadko, w zachodniej i południowej części kraju. Na terenie RDLP Zielona Góra był notowany bardzo rzadko, na rozproszonych stanowiskach.

Uwagi: Bywa uprawany jako roślina ozdobna.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.