[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 6251 bajtówOxytropis pilosa (L.) DC. - Ostrołódka kosmata
Rodzina: Leguminosae - Motylkowate
Synonimy: Oxytropis diffusa L., Astragalus pilosus L., Spiezia pilosa O.Kuntze
Niem.: Zottige Fahnenwicke

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna cała pokryta gęstymi, długimi odstającymi jasnymi włosami, dorastająca do 30 cm wysokości. Łodyga, prosta, obła, często czerwonawo nabiegła. Liście o 7-15 parach podłużnie jajowatych, zaostrzonych listków. Przylistki lancetowate, zaostrzone, mniejsze od listków. Kwiatostany osadzone na długich szypułkach, wyrastające z kątów liści, gęste, wielokwiatowe - 20-40 kwiatkowe, w zarysie jajowate. Kwiaty jasnożółte, z dzwonkowatym kielichem okrytym białymi długimi i czarnymi krótszymi włoskami. Owocem jest skośnie w górę odstający wielonasienny strąk, do 1,5 cm długi.

Biologia: Kwitnie od maja do lipca.

Ekologia: Rośnie w miejscach suchych, nasłonecznionych, na murawach kserotemicznych, suchych łąkach, trawiastych skarpach oraz w świetlistych zaroślach. Spotykany w widnych lasach sosnowych i w świetlistych dąbrowach. Preferuje siedliska nasłonecznione, suche, umiarkowanie żyzne, gleby piaszczyste, gliniasto-piaszczyste i gliniaste, o odczynie zasadowym, zasobne w węglan wapnia.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu eurosyberyjskim. Zasięg obejmuje środkową i południową część Europy, na zachód i południe sięgając po Pireneje. Południowa granica zasięgu przebiega przez południową Francję, Apeniny, Alpy po Bałkany i Kaukaz.
W Polsce występuje rzadko, głównie w południowej i północnej oraz zachodniej części kraju. Z terenu RDLP Zielona Góra podawano stanowiska tego gatunku z okolic Krosna Odrzańskiego, Babimostu i Wschowy.

Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.