[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 7048 bajtówNymphoides peltata (S.G.Gmelin) O.Kuntze - Grzybieńczyk wodny
Rodzina: Menyanthaceae - Bobrkowate
Synonimy: Limnanthemum nymphoides Link
Niem.: Seekanne

Morfologia: Wieloletnia delikatna roślina wodna, tworząca zwarte płaty, z pełzającymi po dnie długimi kłączami. Liście osadzone na długich ogonkach liściowych, pływające, okrągławe, w nasadzie sercowate, po spodniej stronie gruczołowato punktowane. Kwiaty pojedyncze lub w małych skupieniach, osadzone na długich szypułkach, wystają ponad wodę. Kwiaty złocistożółte, szeroko rozpostarte, 2,5-3 cm średnicy, o 5 szerokoowalnych płatkach, na brzegu orzęsionych i ząbkowanych. Owocem jest wielonasienna torebka.

Biologia: Kwitnie od lipca do września. W zapylaniu kwiatów uczestniczą owady. Nasiona rozprzestrzeniają się drogą wodną.

Ekologia: Rośnie w płytkich, do 1- 1,5 m głębokich wodach stojących lub wolno płynących, na podłożu mulistym lub torfowym (gytia). Spotkany w starorzeczach, kanałach oraz w płykich eutroficznych jeziorkach i stawach. W starorzeczach, w sprzyjających warunkach siedliskowych tworzy zespół - Nymphoidetum peltatae.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu euroazjatyckim. Zwarty zasięg rozciąga się od południowej Skandynawii, przez Wielką Brytanię i Irlandię na północy, na zachodzie od północnej Hiszpanii przez Pireneje. Na południu zasięg obejmuje Sardynię, środkowe Włochy, Grecję i Bałkany. Na wschodzie sięga po Chiny i Japonię. W Polsce występuje rzadko, na pojedynczych rozproszonych stanowiskach w zachodniej i północnej części kraju oraz wzdłuż doliny Wisły.
Na terenie RDLP Zielona Góra występuje rzadko, głównie w starorzeczach w dolinie Odry.

Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Należy do gatunków silnie zagrożonych wymarciem, liczba i liczebność stanowisk na terenie Polski bardzo się w ostatnich latach zmniejszyła.
Grzybieńczyk bywa uprawiany jako roślina ozdobna.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.