[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 6569 bajtówLathyrus palustris L. - Groszek błotny
Rodzina: Leguminosae - Motylkowate
Synonimy: Lathyrus paluster L., Orobus palustris (L.) Rchb.
Niem.: Sumpf Platterbse

Morfologia: Wieloletnia pnąca się roślina zielna dorastająca do1 m długości. Łodyga szarozielona, naga, pojedyncza , niekiedy rozgałęziona, wąsko oskrzydlona. Liście o 2-3 (5) parach podługowatych listków, osadzone na ogonkach liściowych z ledwo widocznymi skrzydełkami. Liść zakończony silnie wykształconym, rozgałęzionym wąsem. Przylistki wąskie lancetowate. Kwiatostan luźny, 3-8 kwiatkowy, osadzony na długiej szypułce. Kwiaty brudnoniebieskie lub purpurowoniebieskie, 1,5-2cm długie, osadzone na krótkich szypułkach. Owocem jest wielonasienny, brunatny, nagi strąk, do 4 cm długi i ok.6 mm szeroki.

Biologia: Kwitnie od czerwca do sierpnia. Zapylany przez motyle. Nasiona roznoszone są przez wodę.

Ekologia: Rośnie na wilgotnych łąkach, w szuwarach turzycowych i trzcinowych nad brzegami wód oraz w zaroślach wierzbowych. Spotykany szczególnie często na zalewowych łąkach i terasach w dolinach rzek. Jest gatunkiem charakterystycznym dla zmiennowilgotnych łąk z rzędu Molinietalia. Preferuje siedliska widne, wilgotne, umiarkowanie żyzne, na glebach mineralnych i torfiastych, o dużej zawartości węglanu wapnia w podłożu.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu okołobiegunowym, występujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Występuje w środkowej i północnej Europie. Zwarty zasięg rozciąga się od Skandynawii, przez Islandię, Irlandię, Francje po półwysep Iberyjski, dalej przez północne Włochy, Bałkany, Ukrainę dalej na wschód przez Syberię, Japonię do wschodnich terytoriów Ameryki Północnej.
W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach na niżu w całym kraju. Na terenie RDLP Zielona Góra był notowany w dolinach rzek.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.