[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 5689 bajtówHypericum pulchrum L. - Dziurawiec nadobny
Rodzina: Guttiferae - Dziurawcowate
Synonimy: Hypericum amplexicaule Gilib.
Niem.: Schones Johanniskraut, Heide-Johanniskraut

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna dorastająca do 50 cm wysokości. Łodyga wzniesiona, delikatna, obła, wewnątrz pusta, czerwono nabiegła, z krótkimi bocznymi gałązkami. Liście trójkątnie jajowate, w nasadzie sercowate, na szczycie zaokrąglone, siedzące, na wpół obejmujące łodygę. Liście przeświecająco kropkowane, od spodu niebieskozielone. Kwiatostan luźny, wydłużony, zwykle z 2-kwiatowymi gałązkami. Kwiaty złocistożółte lub pomarańczowo-żółte, na zewnątrz czerwone, z czarnopurpurowymi gruczołkami na brzegach płatków i działkach kielicha. Owocem jest jajowata torebka, zawierającsa podłużnie jajowate, brodawkowane nasiona.

Biologia: Kwitnie w lipcu i sierpniu. W zapylaniu uczestniczą owady.

Ekologia: Rośnie w widnych lasach dębowych i mieszanych. Spotykany na wrzosowiskach, suchych łąkach i w świetlistych zaroślach na obrzeżach lasów, a także w acidofilnych dąbrowach. Występuje także na suchych murawach, psiarach i wrzosowiskach. Preferuje siedliska widne i półcieniste, świeże, umiarkowanie żyzne (mezotroficzne), na glebach piaszczysto-glinastych, mineralno-próchnicznych, o kwaśnym odczynie, bez węglanu wapnia w podłożu.

Rozmieszczenie: Gatunek subatlantycki. Zasięgiem obejmuje zachodnią część Europy, od południowej Skandynawii, przez Wielką Brytanię, Francję, do północnej Hiszpanii na zachodzie. W Polsce przebiega wschodnia granica zasięgu tego gatunku. Występuje rzadko, wyłącznie w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Na terenie RDLP Zielona Góra notowany dość rzadko w południowej części m.in. w rejonie Nowego Miasteczka, Szprotawy i Żagania.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.