[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 4551 bajtówGymnadenia conopsea (L.) R.Br. - Gółka długoostrogowa
Rodzina:Orchidaceae - Storczykowate
Synonimy: Orchis conopsea L.
Niem.: Mucken-Handelwurz

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna dorastająca do 15-80 cm wysokości. Łodyga prosta, naga, nieco kanciasta, w górnej części czerwono nabiegła. Liście skupione w dolnej części pędu, równowąskolancetowate, połyskujące, do 4 cm szerokie i 10-32 cm długie. Kwiatostan gęsty, w zarysie walcowaty, wielokwiatowy. Kwiaty różowe lub fioletoworóżowe, rzadziej białe, intensywnie pachnące. Warżka wyraźnie 3-łatkowa; wszystkie łatki podobnej wielkości, tępo zakończone. Ostroga długa, do 2 cm długości, nitkowata, ostra i charakterystycznie "sierpowato" wygięta. Owoc beczułkowaty ok.1 cm długi.

Biologia: Kwitnie od maja do lipca. W zapylaniu kwiatów uczestniczą owady - motyle i ćmy.

Ekologia: Rośnie na wilgotnych i zmiennowilgotnych łąkach, torfowiskach niskich i przejściowych. Spotykana na zmiennowilgotnych łąkach trzęślicowych i na świeżych łąkach rajgrasowych. Sporadycznie na wilgotnych wrzosowiskach i psiarach. Preferuje siedliska widne, świeże i wilgotne, na glebach świeżych, umiarkowanie żyznych, zasobnych w węglan wapnia.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu eurosyberyjskim. Zwarty zasięg występowania tego gatunku obejmuje Skandynawię, Wielką Brytanie i Francję na zachodzie, po południowe Włochy, Grecję i Bałkany na południu. Na wschodzie zasięg obejmuje rozległą Nizinę Rosyjską i sięga po środkową Syberię. W Polsce występuje dość często w zachodniej i południowej części kraju, na pozostałym obszarze na rozproszonych stanowiskach. Z terenu RDLP Zielona Góra w literaturze podawane są stanowiska tego gatunku z rejonu Lubska, Zielonej Góry i Żar.

Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Nazwa gatunkowa conopsea od greckiego conops = komar; od budowy kwiatu z ostrogą, przypominającego komara z długą kłujką



(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.