[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 4890 bajtówGladiolus palustris Gaudin - Mieczyk błotny
Rodzina: Iridaceae - Kosaćcowate
Niem.: Sumpf Siegwurz

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna z dużą podziemną bulwą dorastająca do 60 cm wysokości. Łodyga pojedyncza, wzniesiona. Liście mieczowate, 4-10 mm szerokie, mięsiste, dolne zwężone w ostry koniec. Kwiatostan luźny - 2-5 kwiatowy. Kwiaty okazałe, liliowo-czerwone lub purpurowo-czerwone, do 4 cm długie. Owocem jest gładka, na szczycie zaokrąglona 6-bruzdkowa torebka.

Biologia: Kwitnie w czerwcu i w lipcu. Zapylany przez trzmiele.

Ekologia: W Polsce rośnie na wilgotnych i zmiennowilgotnych łąkach trzęślicowych, ale w południowej Europie także w ciepłych murawach i w ciepłych borach sosnowych. Preferuje siedliska widne, wilgotne i świeże, zasobne (eutroficzne).

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu środkowo-południowoeuropejskim. Zwarty zasięg występowania obejmuje południową część Niemiec i sięga po środkowe Włochy i Bałkany na wschodzie. Pojedyncze izolowane stanowiska znajdują się w Polsce, Czechach i na Węgrzech. W Polsce występuje bardzo rzadko, na rozproszonych stanowiskach na niżu i w niższych położeniach górskich. Należy do gatunków silnie zagrożonych i wymierających.
Z terenu RDLP Zielona Góra w literaturze podawane są stanowiska z rejonu Babimostu.

Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.