[Opisy gatunków]
[Strona główna programu]
[Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]
Festuca altissima All. - Kostrzewa leśna
Rodzina: Gramineae - Trawy
Synonimy: Festuca sylvatica (Poll.)Vill., Poa sylvatica Pollich
Niem.:Wald-Schwingel
Morfologia: Gęstokępowa, zimozielona trawa, bez rozłogów, od 60 cm do 1,2 m wysokości. Źdźbło wzniesione, cienkie, z 3-4 kolankami. Liście mocne, szerokie, lśniące, na obrzeżach szorstkie, do 15 mm szerokości i 20-60 cm długości. Języczek liściowy zaokrąglony, lekko porozcinany, długości do 3 mm. Wiecha duża, około 20 cm długości, zwisająca. Kłoski podłużnie owalne, jasnozielone, niekiedy fioletowawo nabiegłe.
Biologia: Kwitnie w czerwcu i w lipcu.
Ekologia: Występuje w żyznych i cienistych lasach liściastych - w buczynach. Rośnie zarówno w żyznych jak i w kwaśnych buczynach, na niżu i w niższych położeniach górskich. Preferuje siedliska półcieniste i cieniste, świeże, umiarkowanie żyzne i żyzne, na glebach piaszczysto-gliniastych, mineralno-próchnicznych, o odczynie od umiarkowanie kwaśnego do obojętego.
Rozmieszczenie: Gatunek subatlantycki. Występuje w Europie zaachodniej i środkowej. Zwarty zasięg rozciąga się od południowej Skandynawii przez Szkocję, Pireneje, północne Apeniny, północną część Grecji, Rumunię do Polski. W Polsce występuje w południowej, północnej i zachodniej części kraju. Występowanie kostrzewy leśnej ) w Polsce związane jest i pokrywa się z granicą występowania buka (Fagus sylvatica).
Na terenie RDLP Zielona Góra występuje w rozproszeniu, m.in. w buczynach w rejonie Łagowa, Szprotawy i Żar.
Uwagi: Kostrzewa leśna jest gatunkiem nieco podobnym do pospolitszego trzcinnika leśnego (Calamagrostis arundinacea), rosnącego w ubogich lasach i często bywa z nim mylona. Trzcinnik leśny ma jednak kępki drobnych włosków u nasady liści, kwiatostan z drobniejszymi kłoskami, wzniesiony a nie zwisający.
(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.