[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 3572 bajtówDianthus superbus L. - Goździk pyszny
Rodzina: Caryophyllaceae - Goździkowate
Niem.: Prachtnelke

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna dorastająca do 60 cm wysokości. Łodyga naga, w górze słabo rozgałęziona, zakończona kilkoma kwiatami. Liście wąskolancetowate, naprzeciwległe, 3-5 mm szerokości, zrośnięte u nasady, ostro zakończone. Kwiaty jasnoróżowe, rzadko białe, o płatkach postrzępionych aż do nasady, pachnące. Łuski podkielichowe dochodzące do 1/4 wysokości kielicha. Owoc - sucha torebka.

Biologia: Kwitnie od końca maja do sierpnia. Zapylany przez owady.

Ekologia: Rośnie na wilgotnych i świeżych łąkach na glebach mineralnych lub torfowych. Jest gatunkiem charakterystycznym dla zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych. Preferuje siedliska widne, świeże i wilgotne, żyzne, na glebach torfiastych ze znacznym udziałem części mineralnych, bogatych w węglan wapnia.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu eurosyberyjskim. Zwarty zasięg występowania obejmuje środkową i północną Europę oraz zachodnią i północną Syberię. W Polsce występuje rzadko na niżu i w niższych położeniach górskich, brak w północno-wschodniej części kraju.
Na terenie RDLP Zielona Góra był notowany rzadko, na rozproszonych stanowiskach.

Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Od bardzo pospolitej na wilgotnych łąkach firletki poszarpanej (Lychnis flos-cuculi) odróżniają go większe kwiaty, bardzo silnie wydłużony kielich i znacznie silniejsze postrzępienie płatków (u firletki 4 łatki na każdy płatek, u goździka - znacznie więcej). Łacińska nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego Dios anthos = kwiat Zeusa.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.