[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 4916 bajtówChimaphila umbellata (L.) W.Barton - Pomocnik baldaszkowy
Rodzina: Pyrolaceae - Gruszyczkowate
Synonimy: Pyrola umbellata L.
Niem.: Winterlieb, Doldiges Wintergrun

Morfologia: Zimozielona krzewinka - dorastająca do 25 cm wysokości, z gęstymi i długimi rozłogami. Łodyga wzniesiona, kanciasta, w dolnej części ulistniona. Liście zimozielone, skórzaste, z wierzchu lśniące, ciemnozielone, od spodu jasnozielone, lancetowate, o klinowatej nasadzie, na brzegu ostro piłkowane. Kwiaty różowe lub rzadziej białe, zebrane w 6 kwiatowe baldachogrona na szczytach łodyżek. Kwiaty zwisające, jajowate, z kulisto zwartymi płatkami korony. Owoc - wzniesiona, lekko owłosiona torebka z 5 bruzdami.

Biologia: Pomocnik baldaszowy kwitnie od czerwca do sierpnia. Zapylenia dokonują owady.

Ekologia: Rośnie w widnych, suchych i świeżych borach sosnowych. Preferuje siedliska widne, suche i świeże, ubogie gleby piaszczyste, bielicowane o głębokim poziomie wód gruntowych i kwaśnym odczynie.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu okołobiegunowym, obejmującym Europę, Azję i Amerykę Północną. Zwarty zasięg występowania obejmuje głównie wschodnią i środkową Europę. Północna granica zasięgu przebiega na linii od południowej Skandynawii po południową Anglię, na południe sięga do północnych Włoch, przez Węgry po Krym, zachodnia granica przebiega wzdłuż zachodniej części Niemiec.
W Polsce występuje rzadko, na rozproszonych stanowiskach na niżu i w niższych położeniach górskich. Na terenie RDLP Zielona Góra spotykany rzadko, na nielicznych stanowiskach, m.in. w rejonie Zielonej Góry i Żagania.

Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Roślina lecznicza.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.