[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 7644 bajtówChamaecytisus ratisbonensis (Schaeffer) Rothm. - Szczodrzeniec rozesłany
Rodzina: Leguminosae - Motylkowate
Synonimy: Cytisus ratisbonensis Schaeffer
Niem.: Zwillings Zwergginster, Regensburger Zwergginster

Morfologia: Krzew dorastający do 60 cm wysokości. Pędy płożące, na końcach podnoszące się, rózgowate, przylegająco jedwabiście owłosione. Starsze pędy nagie. Liście trójlistkowe, na ogonkach liściowych 10-25 mm długich, przylegająco owłosionych. Listki 10-25 mm długie i 4-6 mm szerokie, podłużnie, odwrotniejajowate lub odwrotnielancetowate, na szczycie zaokrąglone z krótkim ostrzem. Liście z wierzchniej strony ciemnozielone, nagie, od spodniej strony gęsto, przylegająco owłosione, szarozielone. Kwiaty zebrane w gęsty, długi jednostronny, gronokształtny kwiatostan. Kwiaty żółte 18-24 mm długości, osadzone na szypułkach, wyrastają zwykle po 1-3 z kątów liści. Kielich długi ok.13 mm długości, przylegająco owłosiony, z trójkątnymi ząbkami. Owoce - strąki, gęsto jedwabiście owłosione, do 3 cm długie i 4-6 mm szerokie. Nasiona jajowate płaskie, połyskujące, brunatne, opatrzone ciałkami mrówczymi - elajosomami.

Biologia: Kwitnie od czerwca do lipca. Nasiona zaopatrzone w elajosomy - "ciałka mrówcze" i roznoszone są przez mrówki.

Ekologia: Rośnie w widnych borach sosnowych i na obrzeżach lasów na piaszczystych, ciepłolubnych okrajkach. Spotykany w ciepłolubnych dąbrowach oraz na murawach, trawiastych skarpach i wrzosowiskach. Preferuje siedliska widne, nasłonecznione, suche, umiarkowanie żyzne gleby piaszczyste i piaszczysto-gliniaste, o odczynie od umiarkowanie kwaśnego po zasadowy.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu eurosyberyjskim. Występuje w Europie środkowej i wschodniej. W Polsce osiąga północno-zachodnią granicę swego zasięgu.
W Polsce występuje rzadko i na rozproszonych stanowiskach na niżu w północnej i
zachodniej części kraju, dość często w rejonach środkowych i wschodnich. Na terenie RDLP Zielona Góra występuje rzadko, na nielicznych rozproszonych stanowiskach.


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.