[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 5753 bajtówCardamine bulbifera (L.) Crantz - Żywiec bulwkowaty
Rodzina: Cruciferae - Krzyżowe
Synonimy: Dentaria bulbifera L.
Niem.: Zwibel-Zahnwurz, Knollchen-Zahnwurz.

Morfologia: Wieloletnia roślina zielna dorastająca od 30 do 70 cm wysokości. Kłącze pokryte mięsistymi, szerokimi łuskami. Dolne liście łodygowe nieparzystopierzaste, jajowato-lancetowate, z 1-3 parami piłkowanych liści. Liście górne pojedyncze, lancetowate, całobrzegie, z purpurowo-brązowymi bulwkowatymi rozmnóżkami w kątach. Kwiaty zebrane w szczytowe kwiatostany, jasnoróżowe, długości 1,2-1,8 cm. Owocem jest łuszczyna, o długości do 3,5 cm.

Biologia: Kwitnie od drugiej połowy kwietnia do połowy czerwca.
W warunkach klimatycznych Polski roślina ta nie wytwarza owoców. Rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie za pomocą kłącza oraz rozmnóżek cebulek powstających w kątach liści. Proces powstania nowej rośliny z cebulki jest bardzo powolny; pęd rozwija się po 3-4 latach po jej odpadnięciu.

Ekologia: Jest rośliną charakterystyczną dla żyznych buczyn. Występuje w cienistych lasach liściastych, w grądach, w lasach dębowo-grabowych i bukowo-jodłowych. Rośnie w miejscach cienistych, umiarkowanie wilgotnych, na glebach żyznych, próchnicznych (próchnica typu mull), zasobnych w węglan wapnia. Najobficiej kwitnie w miejscach nieco prześwietlonych - w lukach po zwalonych drzewie.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu środkowoeuropejskim. Północna granica zasięgu przebiegu w południowej części Skandynawii. Południowa granica zasięgu przebiega w środkowych Włoszech, Grecji. W Polsce w rozproszeniu w lasach bukowych na niżu oraz w górach po regiel górny.
Na terenie RDLP Zielona Góra występuje dość często, na rozproszonych stanowiskach w buczynach w rejonie Łagowa, Szprotawy i Żar.

Uwagi: Dawniej w Niemczech bywał uprawiany jako roślina ozdobna !

(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.