[Opisy gatunków]
[Strona główna programu]
[Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]
Aster linosyris (L.) Bernh. - Aster ożota, ożota zwyczajna
Rodzina: Compositae - Złożone
Synonimy: Linosyris vulgaris Cass., Chrysocoma linosyris L.
Niem.: Goldhaar Aster, Gold-Aster;
Morfologia: Wieloletnia roślina zielna, z krótkim grubym kłączem, dorastająca do 60 cm wysokości. Łodyga wzniesiona, pojedyncza, prosta, naga, gęsto ulistniona. Liście siedzące, skrętoległe, równowąskie, nagie, do 5 cm długości, na obrzeżu szorstkie, jednonerwowe. Kwiatostan - wielokwiatowe koszyczki zebrane w gęste, szczytowe baldachogrono. Koszyczki 10-20 mm średnicy. Kwiaty żółte, rurkowate, liście koszyczka wąskie, igiełkowate, miękko owłosione. Owocem jest niełupka, 2-3 mm długości, gęsto owłosiona, zaopatrzone w żółtawy puch.
Biologia: Kwitnie od lipca do sierpnia. W zapyleniu uczestniczą owady. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.
Ekologia: Rośnie w miejscach nasłonecznionych, na murawach kserotermicznych, suchych łąkach, trawiastych skarpach i zboczach oraz w widnych lasach sosnowych i świetlistych dąbrowach. Preferuje siedliska nasłonecznione, ciepło, suche i świeże, umiarkowanie żyzne, na glebach luźnych, gliniastych i ilastych, o odczynie zasadowym, bogatych w węglan wapnia.
Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu środkowo-wschodnioeuropejskim. Zwarty zasięg rozciąga się na północy od południowej Szwecji i południową część Wielkiej Brytanii, na zachodzie do Hiszpanii; południowa granica przebiega przez środkową i południową część Francji, Włochy, Grecję po Bałkany. Na wschodzie zasięg obejmuje Rumunię, Ukrainę i sięga po dolinę Wołgi i Kaukaz. W Polsce przebiega północna granica zwartego zasięgu tego gatunku. Występuje rzadko, w rozproszeniu w zachodniej i południowej części kraju. Pojedyncze stanowiska znajdują się także w północnej części kraju na murawach w dolinie Wisły. Z terenu RDLP Zielona Góra była podawana z nielicznych rozproszonych stanowisk.
Uwagi: Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.