[Opisy gatunków]
[Strona główna programu]
[Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]
Astragalus arenarius L. - Traganek piaskowy
Rodzina: Leguminosae - Motylkowe
Niem.: Sand Tragant
Morfologia: Delikatna, wieloletnia roślina zielna dorastająca do 30 cm wysokości. Łodyga pokładająca się lub prosto wzniesiona, cienka, rozgałęziona, przylegająco szaro owłosiona. Liście z 5-11 parami równowąskolancetowatych, 2,5-4 cm długich i obustronnie owłosionych listków. Przylistki błoniaste, zrosłe parami. Kwiatostan luźny, 3-9 kwiatkowy. Szypułka kwiatostanowa krótsza od wspierającego je liścia. Kwiaty osadzone na szypułkach, dość duże, 13-18 mm długości, liliowe lub jasnopurpurowe, z przylegająco owłosionym kielichem. Owoc - równowąski, spłaszczony, szaro owłosiony strąk, do 2 cm długości i 4 mm szerokości. Nasiona zwykle 4-14, nerkowate, brunatne.
Biologia: Traganek piaskowy kwitnie w czerwcu i lipcu.
Ekologia: Rośnie w widnych borach sosnowych, na murawach piaskowych i piaszczystych skarpach. Preferuje siedliska widne, nasłonecznione, suche, ubogie gleby piaszczyste bielicowane o głębokim poziomie wód gruntowych i odczynie od kwaśnego do obojętnego.
Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu środkowoeuropejskim. Zwarty zasięg występowania rozciąga się od południowej Szwecji przez północne i środkowe Niemcy po północną i środkową Polskę. W Polsce osiąga południową granicę zasięgu, na linii Opole - Górny Śląsk - Pińczów. W północnej i środkowej części niżu występuje dość często. Na terenie RDLP Zielona Góra występuje dość często, na murawach napiaskowych i w widnych borach sosnowych na całym obszarze.
(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.