ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1)

z dnia 30 grudnia 2002 r.

w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

(Dz. U. z 2003 r. Nr 8, poz. 100)

Na podstawie art. 8 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przeprowadzania szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, zwanych dalej "szczepieniami ochronnymi", w tym obszary, na których przeprowadza się te szczepienia, rodzaj szczepionki i sposób jej podania.

§ 2. 1. Szczepienia ochronne przeprowadza wojewódzki lekarz weterynarii.

2. Szczepienia ochronne przeprowadza się na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących.

3. Jeżeli w województwie, w którym występowała wścieklizna, nie stwierdzono jej ponownie w okresie dwóch kolejnych lat, to w przypadku, gdy na terenie tego województwa wystąpi ognisko wścieklizny, szczepienie ochronne przeprowadza się w promieniu 50 km od tego ogniska.

4. Szczepień ochronnych nie przeprowadza się, jeżeli na terenie województwa i na terenach województw graniczących z tym województwem nie stwierdzono wścieklizny w okresie trzech kolejnych lat.

§ 3. 1. Szczepienia ochronne przeprowadza się przy użyciu doustnej szczepionki zatopionej w przynęcie.

2. Liczba dawek szczepionki, o której mowa w ust. 1, zależy od stopnia zalesienia i ukształtowania terenu, populacji zwierząt dzikich oraz przyjętego sposobu podania szczepionki, jednak liczba ta nie powinna być mniejsza niż 20 dawek na 1 km2 powierzchni.

3. Szczepionka jest rozrzucana z samolotu lub wykładana ręcznie dwa razy w ciągu roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Szczepionka może być podana raz w roku, jeżeli na terenie województwa i na terenach województw graniczących z tym województwem nie stwierdzono przypadków wystąpienia wścieklizny w okresie dwóch kolejnych lat.

§ 4. W przypadku przeprowadzania szczepień ochronnych na obszarze parku narodowego, termin szczepienia i sposób podania szczepionki, o którym mowa w § 3 ust. 3, uzgadnia się z dyrektorem parku narodowego.

§ 5. Wojewódzki lekarz weterynarii, co najmniej 10 dni przed przewidywanym terminem przeprowadzenia szczepień ochronnych, powiadamia pisemnie o sposobie przeprowadzenia tych szczepień:

1) właściwych ze względu na obszar przeprowadzania szczepień:

a) starostów powiatów, wójtów gmin i prezydentów miast,

b) powiatowych lekarzy weterynarii,

c) państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych;

2) właściwe ze względu na obszar przeprowadzania szczepień:

a) nadleśnictwa,

b) zarządy wojewódzkie Polskiego Związku Łowieckiego;

3) starostów powiatów, których teren graniczny z obszarem, na którym będą przeprowadzane szczepienia ochronne.

§ 6. W miejscowościach położonych na obszarze, na którym będą przeprowadzane szczepienia ochronne, oraz w miejscowościach graniczących z tym obszarem wojewódzki lekarz weterynarii może ogłosić termin i sposób przeprowadzania tych szczepień w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: J. Kalinowski

 



Powrót   

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).
Powrót    2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 15 kwietnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. Nr 53, poz. 337), zachowanym w mocy do dnia 31 grudnia 2002 r. na podstawie art. 5 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 129, poz. 1438 i Nr 154, poz. 1790 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976).