Do indeksu

Rozmiar: 38756 bajtówwiąz szypułkowy (Ulmus laevis)
Okazałe, ale dość rzadkie w Puszczy Drawskiej drzewo. Ma niesymetryczne, grubo ząbkowane, typowe dla wiązów liście, z wierzchu słabo szorstkie i nigdy nie trójzębne. Wiąz kwitnie w marcu a owocuje w czerwcu, oskrzydlone brzegiem orzeszki bardzo szybko opadają. Drewno wiązowe jest cenne, ale ze względu na rzadkość tego drzewa w Puszczy nie ma znaczenia gospodarczego.
W ostatnich dziesięcioleciach wiązy w całej Europie zostały zdziesiątkowane przez tzw. holenderską chorobę wiązów. Jest to choroba powodowana przez mikroskopijny grzyb Ceratocystis ulmi, rozwijający się wewnątrz naczyń przewodzących w łyku drzewa i zatykający je, co prowadzi do uschnięcia drzewa. Grzyb jest przenoszony z drzewa na drzewo przez kornika - ogłodka wiązowca. Epidemia tej choroby spowodowała, że wiązy - i tak nieczęste - stały się drzewami bardzo rzadkimi.
Wiązy szypułkowe spotyka się w Puszczy Drawskiej przede wszystkim w dolinach rzecznych. Bywają też elementami założeń kulturowych. Unikatowa aleja wiązowa prowadzi z Głuska ku północy, w kierunku Sitnicy.