lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Okazałe drzewo dorastające najczęściej do wysokości 30 m i grubości 2m. Sercowate liście są nagie, tylko od spodu w kępkach nerwów mają pęczki rudych włosków. kwiaty są żółte, pachnące i miododajne: gdy na przełomie czerwca i lipca zakwitną lipy, ich korony huczą od przylatujących po nektar pszczół.
W Puszczy Drawskiej lipa drobnolistna częściej jest spotykana w założeniach kulturowych (parki, aleje) niż w lasach. Jednak unikatowy las lipowy porasta wierzchowinę wyspy Okrzeja na jeziorze Ostrowieckim. Stare lipy są także na Lipowej Wyspie jeziora Szczuczarz. Lipa występuje też w drzewostanach nad Drawą, zwłaszcza w rejonie Barnimia i poniżej Starego Osieczna.
Stare lipy urozmaicające krajobraz leśny Puszczy Drawskiej, są ważnymi ostojami różnorodności drobnej fauny. Związanych jest z nimi ścisłymi związkami wiele gatunków owadów. Np. w drewnie lipy żyje jedna z najrzadszych i najcenniejszych kózek Puszczy Drawskiej - obwężyn, znany dotąd w Polsce tylko z Biezczadów.
Lipa jest - obok klonu i jesionu - najpospolitszym drzewem alejowym. Piękne aleje z jej udziałem są np. w Szczuczarzu, Starym Osiecznie, między Głuskiem a Sitnicą, w Śródjezierzu, w Zatomiu, w Zdanowie. Lipy są ulubionymi drzewami sadzonymi przy wiejskich kościołach. Pomnikowe drzewa rosną np. przy kościółkach w Marcie, Tucznie, Radęcinie, Zatomiu i Drawnie. W założeniach kulturowych lipie drobnolistnej towarzyszą czasem inne, uprawne gatunki lip, np. lipa szerokolistna. Najgrubsza lipa drobnolistna, rozgałęziona na wiele pni i licząca 980 cm obwodu. Jest ona najgrubszym drzewem regionu. Olbrzymie drzewo, mające 740 cm obwodu, rośnie także przy osadzie Jagoda nad jeziorem Szczuczarz.