Do indeksu

 
Rozmiar: 41468 bajtówleszczyna (Corylus avellana)
Krzew dorastający do 5 m. wysokości, o gładkiej, ciemnej korze i charakterystycznym pokroju "kępy" wyrastających z jednej szyi korzeniowej pędów. Ma szerokie, okrągławe, u nasady sercowate, miękkie i owłosione liście. Powszechnie znane są jej kwiaty i owoce. U zarania wiosny, już w lutym - marcu, leszczyna zakwita jako jedna z pierwszych roślin. Kwiaty męskie to żółte, obficie pylące kotki zwisające z gałązek. Nieco cierpliwości wymaga znalezienie drobnych, czerwonych kwiatów żeńskich, siedzących na gałązkach.
Powszechnie znane są owoce leszczyny: orzeszki o gładkiej, brązowej łupinie, dojrzewające jesienią.
W Puszczy Drawskiej leszczyna jest dość pospolitym krzewem. Występuje przede wszystkim w dolinach rzecznych i na ich zboczach, wyznaczając pierwotny zasięg siedlisk grądowych. Przy leśniczówce Zacisze rośnie wyjątkowo okazała, drzewiasta forma leszczyny, uznana za pomnik przyrody.
Kępy leszczyny, zwłaszcza rosnące w miejscach nasłonecznionych i ciepłych, są bardzo ważnym elementem kształtowania różnorodności biologicznej kompleksu leśnego. Wyłącznie na leszczynie żyje np. kilka unikatowych gatunków owadów kózkowatych, w tym bardzo rzadka Oberea linearis.
Pędy leszczyny wyjątkowo dobrze nadają się, by piec na nich kiełbaski nad ogniskiem. Wokół biwaków krzew ten został skutecznie przetrzebiony. I co mają jeść wiewiórki ?