Wspólna ostoja przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wojnowie to fragment linii brzegowej jeziora Wojnowskiego o długości 400 m graniczący z zespołem pałacowo-parkowym w. Wojnowie, gm. Kargowa. Jego przybliżona powierzchnia wynosi około 3 ha, a .głównym przedmiotem ochrony jest miejsce lęgów wielu gatunków ptaków wodnych. Ostoja została włączona do naszego projektu na wniosek pana Romualda Modrzyka, dyrektora Ośrodka w Wojnowie.
Jezioro Wojnowskie wraz z trzcinowiskiem i pasem zadrzewień jest miejscem lęgów wielu gatunkow ptaków, między innymi gągoła, cyranki, gęgawy, bączka, błotniaka stawowego, dziwoni, łyski, perkoza dwuczubego, krzyżówki i łabędzia niemego. Również interesująco przedstawia się świat ptaków w okresie wędrówek i zimowania. Obserwowano tu między innymi, rzadko pojawiające się w głębi lądu markaczkę, uhlę, edredona, nura czarnoszyjego i łabędzia krzykliwego.
Wśród roślinności wyróżnia się zbiorowisko "lilii wodnych" z chronionym grążelem żółtym oraz grzybieniami białymi. W pobliżu jeziora znajduje się stanowisko kruszczyka szerokolistnego. Jeziora należą do ekosystemów w miarę stabilnych i nie zagraża im szybkie tempo naturalnej sukcesji jak np. w przypadku torfowisk. Zagrożeniem dla przyrody może być jedynie ingerencja człowieka w postaci zanieczyszczania. Dla jeziora Wojnowskiego zagrożeniem są również znaczne wahania poziomu wody, możliwe dzięki istnieniu śluzy na wypływającej z niego Obrzycy. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie lęgowym ptaków. W celu utrzymania wysokich walorów przyrodniczych jeziora należy nie dopuścić do zabudowy brzegu oraz nadmiernej penetracji ze strony turystów i wędkarzy. Rozpoczęte zostały również starania o objęcie ostoi ochroną w formie użytku ekologicznego.Stanowiące ostoję trzcinowisko leży w sąsiedztwie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego (siedziba Ośrodka). Przez teren parku oraz brzegiem jeziora zaprojektowano i wspólnie wytyczono przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną na trasie której stoi osiem tablic informacyjnych.
Literatura:
Czwałga T. 1998. Przewodnik po dydaktycznej ścieżce przyrodniczo-leśnej Wojnowa i okolic. Lubuski Klub Przyrodników, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy Sanatorium Rehabilitacyjnym w Wojnowie. Świebodzin-Wojnowo.