Listera jajowata. Fot. P. Pawlaczyk

Stanowisko listery jajowatej koło Sulechowa

 

Jest to ostoja Lubuskiego Klubu Przyrodników i Urzędu Miasta w Sulechowie. Obiekt położony jest w obrębie miasta Sulechowa, na przedłużenie ul. Baryki w kierunku wsi Obłotne. Do projektu został zgłoszony przez pana Tadeusza Czwałgę, pracownika Urzędu Miasta w Sulechowie. Powierzchnia ostoi jest niewielka i wynosi zaledwie 0,48 ha. Przedmiot ochrony stanowi miejsce występowania gatunku chronionego - listery jajowatej Listera ovata.

Listera jajowata jest storczykiem o wysokości od 15 do 80 cm o charakterystycznych dwóch, jajowatych, naprzeciwległych liściach. Kwiaty ma niepozorne, mniej lub bardziej stulone. Zasięg listery obejmuje niemal całą Euroazję. W Polsce notowana jest w całym kraju. Rośnie w różnych zbiorowiskach roślinnych - najczęściej na podmokłych, nawapiennych łąkach oraz w lasach olszowych. Preferuje gleby wilgotne, umiarkowanie żyzne i żyzne o odczynie zbliżonym do obojętnego lub nawet zasadowego - szczególnie często rośnie na glebach zasobnych w węglan wapnia. Kwitnie od końca maja do lipca, a owocuje w czerwcu i lipcu. Na terenach podmokłych sezon wegetacyjny kończy wcześniej, niż na obszarach suchych.

Stanowisko listery koło Sulechowa znajduje się w niewielkim zadrzewieniu śródpolnym - olszynie w wieku około 40 - 50 lat. Na obszarze 2 - 3 arów występuje kilkaset osobników tego gatunku. Takiego zagęszczenia listery oraz tak okazałych osobników nie spotkaliśmy dotychczas w żadnym z miejsc Ziemi Lubuskiej. Wartość i wyjątkowość tego faktu szybko docenili również miejscowi radni uznając to miejsce za użytek ekologiczny. Sąsiedztwo miasta sprawiło, iż jest on często odwiedzany przez grupy młodzieży z tutejszych szkół. Mamy nadzieję, że rozbudowa miasta nie przyczyni się do zniszczenia tak cennego obiektu.

Z chwilą zgłoszenia obiektu do naszego projektu Klub podjął starania o otoczenie go prawną formą ochrony przyrody. Przygotowano w tym celu projekt odpowiedniej uchwały oraz jej uzasadnienie, wykonano też tablicę informacyjną. Urząd zajął się sprawami związanymi z pracami geodezyjnymi (konieczność wydzielenia działki). Uwieńczeniem naszej wspólnej pracy było uznanie tego terenu w czerwcu 1998 za użytek ekologiczny.

Literatura:

Czwałga T. 1998. Przyroda gminy Sulechów. Wyd. Lubuskiego Klubu Przyrodników. Świebodzin.

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników