Szmaciak gałęzisty. Fot. M. CzasnojćCiąg śródleśnych wąwozów koło Sulechowa

 

Jest to ostoja Klubu i Urzędu Miasta i Gminy w Sulechowie. Obiekt zajmuje powierzchnię około 100 ha i położony jest na terenie leśnictwa Klemsko i Radowice, obręb Sulechów (nadleśnictwo i gmina Sulechów), 3,5 km na północny-wschód od miasta Sulechowa. Obiekt od dawna był przedmiotem zainteresowania sulechowskiej grupy terenowej Klubu. Jako ostoję zgłosił go Pan Tadeusz Czwałga - pracownik Urzędu Miejskiego w Sulechowie.

Ostoja obejmuje kilka wąwozów porośniętych starodrzewem liściastym oraz kilka niewielkich zbiorników wodnych wraz ze strumieniami i źródliskami. Teren wyróżnia się niezwykle malowniczym krajobrazem spośród otaczających go obszarów borów sosnowych. Strome zbocza porośnięte są lasem bukowym, a wiele drzew osiąga wymiary pomnikowe. Charakterystyczne runo z zawilcem i miodunką wzbogacają chronione gatunki grzybów m.in. szmaciak gałęzisty, mądzak psi oraz sromotnik bezwstydny. Źródliska oraz strumienie stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju roślinności źródliskowej, w szczególności charakterystycznych mchów i wątrobowców. Podmywane i erodujące zbocza umożliwiają egzystencję pionierskich gatunków roślin. Mozaika środowisk i mikrosiedlisk wpływa na bogactwo nie tylko flory ale także i fauny. Zdecydowanie najliczniejszą grupą są ptaki. Występuje tu między innymi siniak, muchołówka mała, dzięcioł zielony i puszczyk. W przeszłości obserwowano tu także żółwia błotnego.

Z uwagi na nieprzeciętne walory krajobrazowe oraz wybitne walory przyrodnicze kompleksu źródlisk, strumieni i lasów kilka lat temu zaprojektowano tu utworzenie rezerwatu przyrody o powierzchni około 31 ha. Niestety do tej pory nie został on powołany. Istnieje szansa, że obiekt ten powstanie w najbliższym czasie po stosownych decyzjach wojewody. Odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem powołania rezerwatu zostanie wkrótce złozony na ręce nowego Wojewody Lubuskiego. Należy mieć nadzieję, że prowadzona tu obecnie gospodarka leśna nie przyczyni się do pogorszenia walorów tego wyjątkowego miejsca.

Literatura:

Czwałga T. 1998. Przyroda gminy Sulechów. Wyd. Lubuskiego Klubu Przyrodników. Świebodzin.

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników