Łąki zalewowe koło Słubic

Jest to ostoja Lubuskiego Klubu Przyrodników i Urzędu Miasta w Słubicach. Obejmuje fragment doliny Odry przylegający od południa do miasta Słubice. Jej powierzchnia wynosi 42,4 ha.

Jest to kompleks zanikających środowisk zwanych błoniami nadrzecznymi, wykształconych pod wpływem cyklicznych zalewów i długotrwałego okresu podtopienia. Położony w centralnej części płytki zbiornik wodny stanowi lokalną ostoję ptaków wodnych i błotnych. Gnieżdżą się tu między innymi: płaskonos, cyranka, krzyżówka, perkozek, czajka, kszyk, rybitwa czarna, śmieszka i wodnik. Teren ten jest także ważnym miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych i zimujących. Do szczególnych atrakcji należą wiosenne pojawy licznych stad batalionów oraz w duże koncentracje zimujących łabędzi krzykliwych i niemych.

Starania o objęcie obszaru ochroną zostały rozpoczęte na wniosek pani Reginy Waszkiewicz - pracownika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słubicach. Wspólnie uznaliśmy, że najlepszą formą ochrony będzie tu powołanie formalnego użytku ekologicznego. My przygotowaliśmy dokumentację przyrodniczą, Urząd Miejski przeprowadził odpowiednie uzgodnienia z właścicielem gruntów - Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zlecił prace geodezyjne zmierzające do wydzielenia obiektu w formie odrębnej działki. Wspólnie przygotowaliśmy projekt uchwały, która wkrótce została przyjęta przez radnych. Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 29 maja 1998r. powołany został użytek ekologiczny o nazwie "Łąki zalewowe koło Słubic". W kilka dni później przy jego granicy ustawiliśmy tablicę informacyjną.

Przedmiotem ochrony jest tu kompleks błoni nadrzecznych oraz łąk wraz ze zbiornikiem wodnym będący miejscem występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt Do głównych zadań postawionych w celach ochrony należy zachowanie naturalnych biotopów oraz ochrona stanowisk lęgowych rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków.

Obszar ostoi znajduje się na terenie międzywala i jest ściśle związany z warunkami hydrologicznymi rzeki Odry. Długotrwałe zalewy i występująca zimą kra powstrzymują ekspansję drzew i krzewów. Z uwagi na potrzebę stworzenia dogodniejszych warunków dla ptaków siewkowatych wskazana jest kontynuacja prowadzonego tu do niedawna ekstensywnego wypasu bydła i koszenia. W okresie lęgów ważne jest także ograniczenie penetracji terenu przez ludzi i wałęsające się psy.

Literatura:

Jermaczek A. (Ed.). 1993. Wstępna inwentaryzacja przyrodnicza gminy Słubice. (mscr.). Projekt WWF "Zielona wstęga Odra - Nysa". Lubuski Klub Przyrodników. Świebodzin.

Jermaczek A., Pawlaczyk P. 1996. Koncepcja ochrony przyrody obszaru objętego projektem WWF "Zielona wstęga Odra - Nysa" - synteza. (mscr.). Lubuski Klub Przyrodników, Świebodzin.

Stańko R., Jermaczek A. 1998. Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza oraz projekt ochrony przyrody obszarów zalewowych doliny Odry w rejonie Słubic. (mscr.) Projekt WWF "Zielona wstęga Odra - Nysa". Lubuski Klub Przyrodników. Świebodzin.

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników