Szafirek pospolity. Fot. P. PawlaczykKrawędź doliny Obrzycy

 

Obiekt obejmuje krawędź doliny Obrzycy z ciepłolubnymi zbiorowiskami roślinnymi w rejonie wsi Radowice i Podlegórz, gm. Trzebiechów, o powierzchni: około 30 ha. Jest wspólną ostoją Klubu i Urzędu Gminy w Trzebiechowie. Obszar ten został zgłoszony do naszego projektu przez Wójta Gminy Trzebiechów - Stanisława Drobka na wniosek Tadeusza Czwałgi.

Ostoja obejmuje zbocza doliny Obrzycy, miejscami bardzo strome, przeważnie o wystawie południowej, opadające ku rzece, porośnięte przez ciepłolubne zbiorowiska roślin zielnych a także krzewów (róża, głóg). Miejscami warunki są skrajnie ubogie, stąd też niektóre fragmenty wzgórz pozbawione są roślinności. Występują tu miedzy innymi rozchodnik ościsty, mikołajek płaskolistny, rutewka pogięta, czyściec prosty i przede wszystkim chroniony szafirek miękolistny. Na uwagę zasługuje również występujący tu chroniony gatunek grzyba - smardz. Obiekt posiada wyjątkowe walory krajobrazowe, ze szczytów wzgórz rozciąga się rozległy widok na pradolinę Odry.

Roślinność kserotermiczna należy do rzadkości na obszarze Ziemi Lubuskiej. Jej występowanie ogranicza się do nielicznych wysp na krawędziach dolin dużych rzek np. Odry czy Warty. Pochodzenie zbiorowisk kserotermicznych związane jest nie tylko ze specyfiką warunków siedliska ale także z rodzajem prowadzonej gospodarki. W wyniku jej zaniechania (koszenie bądź wypas) często środowisko to zmienia radykalnie swoją postać na zarośla krzewów i drzew. Stąd też ważnym jest podtrzymywanie tradycyjnego użytkowania tych terenów. Równie niekorzystne dla zbiorowisk łąkowych jest ich przekształcanie w grunty orne. Poważnym zagrożeniem mogą być także wiosenne wypalania traw.

Wobec wielu realnych zagrożeń obiekt ten należałoby jak najszybciej objąć ochroną prawną. Niestety jest to dość trudne ponieważ należy on do wielu różnych właścicieli. Negocjacje na temat wykupu niewielkiej części nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dość duże zainteresowanie ze strony obcokrajowców kupowaniem gruntów w Polsce sprawia, iż każda rozsądna, zaproponowana cena może okazać się nieatrakcyjna dla sprzedającego.

 

Czwałga T. 1990. Notatki florystyczne z okolic ujścia Obrzycy. Przegląd Przyrodniczy, 1, 3: 51-52.

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników