Widok lotniczy na Torfowisko Konotop. Fot. M. CzasnojćTorfowisko Konotop

 

Jest to ostoja Klubu i Nadleśnictwa Bierzwnik. Obiekt znajduje się około 1 km na zachód od granicy Drawieńskiego Parku Narodowego, 2 km na zachód od miejscowości Zatom (gm. Drawno i Bierzwnik). Powierzchnia torfowiska wraz z jeziorem wynosi 24,63 ha. Za przedmiot ochrony w obiekcie tym uznano dobrze zachowane torfowisko z roślinnością wysokotorfowiskową oraz proces zarastania zbiornika wodnego. Obiekt został zgłoszony przez pana Eugeniusza Bilskiego, zastępcę nadleśniczego Nadlesnictwactwa Bierzwnik, na wniosek pani Jolanty Kujawa-Pawlaczyk.

Torfowisko Konotop znajduje się w rynnie wypłycającego się jeziora Konotop, które podlega stopniowo procesowi zarastania. Torfowisko wraz z jeziorem wypełnia długa rynnę bez odpływów i dopływów powierzchniowych. W strefie kontaktu torfowiska i jeziora rozciąga się szeroki pas szuwaru kłoci wiechowatej. strefie kontaktu z szuwarem kłociowym rozwiną się dobrze wykształcony mszar przygiełki białej i szuwary z turzycą nitkowatą. Zajmując dużą powierzchnię mszar ten otacza jezioro Konotop od zachodniej i północnej strony. w obrębie szuwaru kłoci wiechowatej i mszaru przygiełkowego stwierdzono występowanie wielu rzadkich gatunków roślin naczyniowych związanych z siedliskami silnie uwodnionymi tj. rzęśl haczykowata, pływacz pośredni, przygiełka biała, turzyca bagienna, rosiczka długolistna i okrągłolistna. W następnej strefie łączącej się z mszarem przygiełkowym znajdują się dobrze wykształcone płaty oligotroficznego zespołu Sphagnetum magellanici. Wkraczają tutaj bardzo dynamicznie sosna i brzoza omszona co może doprowadzić do wykształcenia się na tym torfowisku boru bagiennego. Na północnym krańcu rynny torfowiska znajduje się płat olsu torfowcowego Sphagno squarosi-Alnetum.

Bardzo bogata w gatunki rzadkie jest flora roślin naczyniowych torfowiska. Występują tu między innymi bażyna czarna, skrzyp pstry, rosiczka długolistna i kruszczyk błotny. Bażyna czarna oraz skrzyp pstry nie występują w sąsiednim Drawieńskim Parku Narodowym. Stanowisko skrzypu pstrego jest jednym z kilku w Polsce! Stanowisko bażyny położone w strefie południowego skłonu Pojezierza Pomorskiego jest również unikatem botanicznym!

Torfowisko to należy do najlepiej zachowanych i najcenniejszych pod względem florystycznym torfowisk regionu!

Do głównych zagrożeń należy tu przede wszystkim tradycyjnie prowadzona gospodarka leśna na terenach przyległych tj. zręby zupełne drzewostanów otaczających torfowisko zmieniające stosunki wodne całego ekosystemu. Torfowisko bezwzględnie zasługuje na ochronę rezerwatową. Konieczne jest utworzenie otuliny rezerwatu obejmującej przyległe drzewostany, przynajmniej na szerokość jednego wydzielenia. Choć pomysł utworzenia rezerwatu nie doczekał się do tej pory realizacji, postulaty ochrony obiektu znalazły zrozumienie u gospodarzy terenów przylegających do obiektu - Nadleśniczych Nadleśnictw Bierzwnik i Drawno. Sporządzona w ramach projektu dokumentacja rezerwatu została przekazana nowym władzom administracji rządowej odpowiedzialnym terytorialnie za ten teren.

Literatura;

Kujawa-Pawlaczyk J. 1998. Dokumentacja przyrodnicza projektowanego rezerwatu "Torfowisko Konotop". (mscr.). Lubuski Klub Przyrodników. Świebodzin. [Download]

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników