Wawrzynek wilczełyko. Fot. G. BobrowiczDolina rzeki Kamionki

 

Dolina Kamionki leży w Pszczewskim Parku Krajobrazowym, stanowiąc jedna z dwóch wchodzących w jego skład kompleksów. Objęty projektem ostoi południowy fragment doliny leży w gm. Miedzychód (byłe woj. gorzowskie) około 4 km na północ od miejscowości Lewice. Powierzchnia ostoi przekracza 100 hektarów, a w jej skład wchodzi fragment doliny obejmujący projektowany rezerwat przyrody (47 ha) oraz leżące powyżej stawy i tereny leśne. Jest to wspólna ostoja przyrody Klubu i Nadleśnictwa Bolewice. Do projektu teren ten został zgłoszony przez Panią Marlenę Kosiarkiwicz, pracownika Nadleśnictwa Bolewice oraz Pana Tadeusza Szymańskiego - nadleśniczego.

Dolina rzeki Kamionki charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością utworów geologicznych co pośrednio wpływa na jej nieprzeciętne walory przyrodnicze. Szczególnie wyróżniają się tu zbiorowiska leśne - dobrze zachowane grądy i olsy. W wielu miejscach zachowały się liczne okazy drzew o wymiarach pomnikowych, w szczególności okazałe buki. W nielicznych miejscach spotkać można naturalne odnowienie cisa. Interesująco przedstawia się również skład gatunkowy runa. Występuje tu między innymi buławnik czerwony, wawrzynek wilczełyko, listera jajowata i podkolan biały. Nierzadko można spotkać też kwitnące okazy bluszczu. Dolina Kamionki to również cenne fragmenty zbiorowisk łąkowych z pełnikiem europejskim. Krawędzie doliny w niektórych miejscach, porastają zbiorowiska roślin kserotermicznych.

Doliny niewielkich rzek charakteryzują się ogromnym bogactwem i różnorodnością form ukształtowania i rzeźby terenu, a także olbrzymim bogactwem gatunków roślin i zwierząt. Niestety należą też do ekosystemów wyjątkowo podatnych na wszelkie zmiany i przekształcenia nawet w ich sąsiedztwie. Dolina Kamionki jest obszarem wyjątkowo zagrożonym. Intensywna hodowla ryb prowadzona na kilku kompleksach stawów przyczynia się do głębokich, sezonowych zmian hydrologicznych. Olbrzymi ładunek zanieczyszczeń odprowadzany ze stawów do rzeki degraduje jakość wody oraz eliminuje charakterystyczne dla czystych rzek gatunki roślin i zwierząt. Napełnianie stawów powoduje okresowe braki wody w rzece. Taka działalność stoi w sprzeczności z głównymi celami dla których został powołany park krajobrazowy i powinna zostać systematycznie ograniczana.

Dlatego, wspólnie z Nadleśnictwem Bolewice i Pszczewskim Parkiem Krajobrazowym, podjęte zostały starania o maksymalne ograniczenie negatywnego oddziaływania jednego z kompleksow stawów, ktory funkcjonował bez wymaganego pozwolenia wodno - prawnego. Wydane niezgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami ochrony przyrody pozwolenie na użytkowanie stawów zaskarżyliśmy na drodze administracyjnej. Skutkiem naszych wspólnych działań jest cofnięcie pozwolenia. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat możliwości wykupienia stawów od aktualnego właściciela i zmiany sposobu ich użytkowania.

 

 

Literatura

Stefanek W. 1979. Walory przyrodnicze i krajobrazowe doliny rzeki Kamionki. Chrońmy Przyr. Ojcz. 35, 2: 35- 42.

Stefanek W., Kicińska-Nabzdyk J. 1974. Roślinność rzeki Kamionki. (mscr.). Poznań.

Stefanek W., Antkowiak W. 1994. Problemy ochrony przyrody w dolinie rzeki Kamionki. Przegl. Przyr. 5, 3-4: 249-257.

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników