Żółw błotny. Fot. J. Kujawa-Pawlaczyk

Stawy pokopalniane w Brzeziu Pomorskim

Obiekt położony jest kilka kilometrów na północ od doliny Odry, w pobliżu wsi Brzezie Pomorskie (gm. Sulechów), na skraju dużego kompleksu borów i ugorowanych pól. Do projektu zgłoszony został przez pana Tadeusza Czwałgę - pracownika Urzędu Miejskiego w Sulechowie. Powierzchnia stawów wynosi 29,89 ha.

Stawy utworzono po zakończeniu wydobywania kredy jeziornej, przed kilku laty. Od czasu jej zakończenia obserwuje się stopniowe zasiedlanie stawów przez kolejne gatunki ptaków i ssaków. Sprzyja temu duże oddalenie od osiedli, niezagospodarowane turystycznie brzegi, brak w pobliżu większych zbiorników wody stojącej oraz bliskość bogatej faunistycznie doliny Odry, skąd przenikają niektóre gatunki. Szczególnie atrakcyjne dla ptaków są dwie groble, z których jedna, mniej dostępna, została zasiedlona przez kolonię śmieszek, a być może także rybitwy zwyczajne, obserwowane w okresie lęgów. Czasami zalatują tu bielik i kobuz, na przelotach zatrzymują się stada krzyżówek, czernic i głowienek. Na stawach zadomowiły się bobry, niedawno widziano też żółwia błotnego.

Pomimo nieprzeciętnych walorów przyrodniczych próby objęcia obiektu skuteczną ochroną na razie zakończyły się niepowodzeniem. Nawet wniosek o zabezpieczenie dostępu do miejsca lęgów (utworzenie wyspy z grobli) wielu gatunków ptaków wodno-błotnych nie uzyskał akceptacji odpowiednich władz wojewódzkich. Ograniczyłoby to penetracje kolonii przez człowieka i zapewniło dogodne warunki lęgowe. Niestety, pomimo przeznaczenia na ten cel odpowiednich funduszy przez Urząd Miasta i Gminy w Sulechowie, z uwagi na nieprzychylną postawę i brak zrozumienia byłego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze, pomysł nie doczekał się realizacji.

Literatura:

Czwałga T. 1998. Przyroda gminy Sulechów. Wyd. Lubuskiego Klubu Przyrodników. Świebodzin.

Do strony głównej serwisu "Ostoje przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników"
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników