Edukacja w Owczarach 2002

Rozmiar: 3017 bajtówTradycyjnie już jak co roku prezentujemy ofertę edukacyjną zapraszając jednocześnie do odwiedzania Stacji Lubuskiego Klubu Przyrodników w Owczarach oraz skorzystania z naszych propozycji tematycznych. Poniżej przedstawiamy przykładowe tematy zajęć:

 • TEMAT 1: OCHRONA PRZYRODY W POLSCE
  Główne formy ochrony przyrody: rezerwaty, parki narodowe, parki krajobrazowe, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Wykład ilustrowany przezroczami (45 minut).
 • TEMAT 2: OCHRONA PRZYRODY W UJŚCIU WARTY
  Przyroda Parku Narodowego Ujście Warty, Park Krajobrazowy Ujście Warty. Rzadkie gatunki roślin i zwierząt, rezerwaty. Wykład ilustrowany przezroczami (45 minut).
 • TEMAT 3: PRZYRODA ŁĄK
  Rodzaje łąk występujących w Polsce, warstwowy układ roślinności, gatunki roślin i zwierząt, jakie można spotkać na łące. Wykład ilustrowany przezroczami (45 minut).
 • TEMAT 4: MURAWY KSEROTERMICZNE
  Co to są murawy? Jak się kształtują i jak je chronić? Charakterystyka niektórych sucholubnych gatunków roślin i ich rozpoznawanie. Wykład ilustrowany przezroczami, zajęcia terenowe (2*45 minut).
 • TEMAT 5: PRZYRODA DOLINY ODRY
  Zbiorowiska roślinne w dolinie rzeki, charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt, zagrożenia i ochrona. Wykład ilustrowany przezroczami, wycieczka w dolinę Odry (3*45 minut).

  Owczary znajdują się w połowie drogi między Kostrzynem a Słubicami.Do Stacji można bardzo łatwo dojechać zarówno autobusem (przystanek znajduje się 100m od budynku Stacji), pociągiem (do Górzycy i dalej 2 km spacer) czy też przemierzyć 15 km trasę rowerową z Kostrzyna (możliwość wypożyczenia 20 rowerów z Muzeum Przyrodniczego w Kostrzynie).
  W budynku stacji mieści się Muzeum Łąki poświęcone ekosystemom trawiastym, można tu obejrzeć okazy roślin i zwierząt występujących na łące, nauczyć się ich rozpoznawania, dowiedzieć się czegoś o ich ochronie. Stacja w Owczarach posiada 25 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 8 osobowych (piętrowe łóżka i słomiane materace), do dyspozycji nocujących w pełni wyposażona kuchnia, łazienki z prysznicami. Dysponujemy także salką dydaktyczną i biblioteką o charakterze przyrodniczym. Niewątpliwą atrakcją może być spotkanie z ginącą polską rasą owiec wrzosówką, oraz konikami polskimi będącymi potomkami wymarłych tarpanów. W okolicy Stacji znajduje się ścieżka edukacyjna, która z pewnością pomoże nauczyć się rozpoznawać rośliny. Po wyczerpującym dniu można odpocząć przy ognisku. Nasz adres: Stacja Terenowa Lubuskiego Klubu Przyrodników Owczary 17, 69-113 Górzyca, tel. (095) 759 12 20, e-mail: owczary@lkp.org.pl.

  Elżbieta Rybaczyk