Logo PGL LP Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe   zobacz [>>]

 Gospodarka leśna Lasy i... AktualnościMapy

napisz do nas strona główna szukaj
na Dziś wydarzenia
komentarze
kontakt
prasa
wydawnictwa


regionalne dyrekcje
Lasów Państwowych:
 
 
 

Białystok
Gdańsk
Katowice
Kraków
Krosno
Lublin
Łódz
Olsztyn
Piła
Poznań
Radom
Szczecin
Szczecinek
Toruń
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
 
 
 
zakłady o zasięgu
krajowym:
 
 
 
 


CILP

LBG Kostrzyca
OKL Gołuchów
ORWLP Bedoń
OTL Jarocin

 

Aktualności

List do Prezydenta RP

Ruch Obrony Lasów Polskich wystosował list do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego wyrażający obawy w sprawie przygotowania projektu sieci "Natura 2000".

RUCH OBRONY
LASÓW POLSKICH

Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Aleksander Kwaśniewski

Szanowny Panie Prezydencie,

Stowarzyszenie Ruch Obrony Lasów Polskich powołane z inicjatywy społecznej prowadzi od sześciu lat działalność w obronie Lasów Państwowych - publicznego dobra Narodu Polskiego przed zagrożeniami, jakie stwarza dla nich okres transformacji. Lasy Państwowe jako wielki ekosystem pełnią rolę stabilizatora równowagi ekologicznej w naszym kraju. Na tle zmagań o właściwy model polskiej gospodarki przyroda niechętnie poddaje się gwałtownym zmianom. Chcąc korzystać jak do tej pory z jej dobrodziejstw, winniśmy w rozumny sposób prowadzić ingerencję w odwieczne prawa przyrody.

Jednym z najważniejszych obecnie zadań w dziedzinie ochrony przyrody jest tworzenie europejskiej sieci ekologicznej zwanej Natura 2000 pod patronatem Unii Europejskiej. Polska od kilku lat prowadzi prace nad siecią Natura 2000. Zwierzchni nadzór nad nimi sprawują Wojewódzcy Konserwatorzy Przyrody. Znaczną część bogactwa przyrodniczego Polski stanowią obszary leśne. Według wstępnej szacunkowej oceny "sieć" ma obejmować 16,5 % powierzchni lasów. W tej sytuacji niezrozumiały jest dla nas znikomy udział leśników w pracach mających związek z projektowaniem i wdrażaniem "sieci". Leśnictwo polskie od dziesiątek lat doskonali swój ekologiczny model gospodarstwa leśnego i pod tym względem może być ono wzorem dla wielu krajów europejskich. Ustawa o lasach z 1991 r. nadaje tym staraniom szczególną rangę. Nie znając wyników kompleksowych badań, w tej chwili trudno jest nam powiedzieć, w jakim stopniu istnieje możliwość pogodzenia gospodarki leśnej z zadaniami ochrony przyrody realizowanymi przez sieć Natura 2000. Nie ulega wątpliwości, że bez prawidłowej gospodarki leśnej niemożliwe będzie zachowanie bioróżnorodności i jej wzbogacanie na terenach leśnych.

Szanowny Panie Prezydencie - Ruch Obrony Lasów Polskich pragnie zwrócić uwagę Pana Prezydenta na nieprawidłowości, do jakich dopuszczono przy realizacji tego dużego przedsięwzięcia. Mianowicie, twórcy "sieci" nie uwzględnili krytycznych uwag leśników w sprawie jej zasięgu Brak konsultacji z administracją Lasów Państwowych sprzyja włączeniu do "sieci" dużych obszarów nie zawsze zgodnie z dyrektywami siedliskową i ptasią. W niektórych Regionalnych Dyrekcjach włączono do "sieci" 50 % lasów państwowych. Objęcie "siecią" całych wysoko produkujących nadleśnictw zdecydowanie ograniczy konkurencyjność polskiego leśnictwa na rynku europejskim - bowiem nadleśnictwa te będą wyłączone z normalnego procesu gospodarczego.

W tym stanie rzeczy Zarząd Krajowy Ruchu Obrony Lasów Polskich uznaje za swoją powinność przedstawienie Panu Prezydentowi zaistniałej sytuacji z usilnym wskazaniem na konieczność:

- uczestnictwa przedstawicieli nadleśnictw w wojewódzkich zespołach realizacyjnych na zasadzie współdecydowania o włączaniu do "sieci" ekosystemów zarządzanych przez Lasy Państwowe,

- przeprowadzenia z udziałem leśników weryfikacji terenów już włączonych do "sieci" z dopuszczeniem do konsultacji przedstawicieli samorządów oraz lasów prywatnych i innych własności,

- zapewnienia środków z Unii Europejskiej na sfinansowanie zarządzania" siec oraz na rekompensaty wyrównujące utracone korzyści wszystkim właścicielom i zarządcom lasów niezależnie od formy własności.

Ufamy, że nasz apel w sprawie sieci Natura 2000 skierowany do Pana Prezydenta w imię dobra publicznego zostanie uznany jako ze wszech miar zasadny.

Z wyrazami głębokiego szacunku
Przewodniczący Zarządy
Ruchu Obrony Lasów Polskich

Dr inż. Tadeusz Chodnik

[<<]

aktualizacja: 13.08.2003

 


  © CILP 2000

napisz do nas strona główna szukaj na górę strony