Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (6)]

Stacja Szkoleniowa Ochrony Przyrody i Konserwacji Krajobrazu Oderberge Lebus

Widok ze wzgórz odrzańskich na rozpościerający się przed nimi krajobraz łęgowy naprawdę wywiera wrażenie. Ten, kto choć raz mógł pobyć wiosną na tych zboczach wśród żółto kwitnących miłków albo widział tu wczesnym latem łany ostnicy, wie jak niepowtarzalny jest ten krajobraz. Siedliska kserotermiczne między Frankfurtem n/Odrą a Reitwein i Seelow są w północnych Niemczech rarytasem, który już w zeszłym wieku przyciągał tu zauroczonych entuzjastów przyrody. To tutaj znajdują się stanowiska licznych gatunków roślin ciepło- i światłolubnych, które tylko w tym miejscu znajdują warunki do egzystencji.
Zbocza Płyty Lubuskiej, będące częścią krajobrazu morenowego, cechują warunki klimatyczne zbliżone do właściwych kontynentalnym obszarom stepowym oraz zmienne warunki glebowe. Czynniki te umożliwiają rozwój licznych gatunków roślin ciepło- i światłolubnych, których najbardziej znanym przedstawicielem jest miłek wiosenny. To właśnie rozpościerające się na zboczach żółto kwitnące dywany tego gatunku zwabiają wiosną licznych gości.
Do innych gatunków roślin, które w ciągu roku odpowiadają za zmianę kolorytu zboczy odrzańskich należą pajęcznica liliowata, wężymord stepowy, ożota zwyczajna i wiele innych.
Z bogactwem występujących tu roślin wiąże się różnorodny świat owadów. Licznym gatunkom owadów, sprzyja ciepło suchego klimatu tych siedlisk oraz towarzystwo gatunków roślin, z którymi związany jest ich rozwój. Nie bez powodu więc teren w okolicach Lebus został już w latach trzydziestych okrzyknięty owadzim Eldorado.
W otoczeniu tego malowniczego krajobrazu mieści się założona w kwietniu 1990 roku Stacja Szkoleniowa Ochrony Przyrody i Konserwacji Krajobrazu Oderberge Lebus.
Stacja podlega bezpośrednio pod Urząd Środowiska Brandenburgii i oferuje odpowiednie warunki do prowadzenia kursów szkoleniowych i zakwaterowania przybyłych gości.
Do najistotniejszych zadań Stacji należą:
- pośrednictwo poprzez szkolenia, kursy dokształcające i współpracę z mediami w przekazywaniu wiedzy naukowej w zakresie ochrony przyrody i konserwacji krajobrazu;
- wymiana wiedzy i doświadczeń, jak również wspieranie ukierunkowanych ekologicznie badań.
Działalność Stacji na płaszczyźnie międzynarodowej wybiega ponad granice i w związku z tym we współpracy z towarzystwem wspierającym - Stowarzyszeniem na rzecz Przyrody i Środowiska - Lebus i przy uzgodnieniu z polskimi patnerami Stacja w roku 2002 planuje następujące imprezy:

Kwitnienie miłka - dzień otwartych drzwi Stacji Szkoleniowej na rzecz Ochrony Przyrody i Konserwacji Krajobrazu Oderberge Lebus oraz Stowarzyszenia na rzecz Przyrody i Środowiska Lebus:
- 21 kwietnia 2002, Lebus - Stacja Szkoleniowa
- Uczestnictwo: wszyscy zainteresowani, wystawcy propagujący uświadomione odżywianie, wystawcy rzemiosła z materiałów naturalnych

Seminarium - Aktualne problemy ochrony przyrody po obu stronach Odry. Temat wiodący: Murawy kserotermiczne jako siedlisko z botanicznego i faunistycznego punktu widzenia :
- 23-25 maja 2002, Lebus - Stacja Szkoleniowa, Owczary - Muzeum Łąki
- Uczestnictwo: studenci, przedstawiciele związków i organizacji przyrodniczych, zainteresowani

Europejska ekologiczna konferencja młodzieży Euro-Eco- Meeting:
- 5-7 lipiea 2002, Złotów
- Uczestnictwo: uczniowie ponadgimnazjalnych szkół maturalnych

Polsko-niemiecki ekologiczny obóz szkoleniowy:
- 5-9 sierpnia 2002, Lebus - Stacja Szkoleniowa
- Uczestnictwo: młodzi ekolodzy w wieku 8 - 15 lat,
- Liczba uczestników: z każdego kraju po 15 osób
- Podział na grupy robocze: botanika, entomologia, fotografia przyrody, ornitologia

Projekt Zielona Szkoła - wymiana doświadczeń w zakresie przyrody i środowiska, historii i kultury - dla multiplikatorów:
- 16-19 września 2002, Falkenhagen - Oderland Camp Falkenhagen
- Uczestnictwo: nauczyciele, multiplikatorzy
- Liczba uczestników z Polski: 15 - 20 osób.

Anna Flak, Hans-Joachim Wirth
Autorzy są pracownikami Stowarzyszenia na rzecz Przyrody i Środowiska e.V. - Lebus Fot. T. Schiwietz