Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (6)]

KRÓTKO O WSZYSTKIM

Murawy pod ochroną
W roku 2000 dzięki współpracy z gminą Górzyca chroniący murawy kserotermiczne w Owczarach obszar chroniony Lubuskiego Klubu Przyrodników został powiększony do 27,35 ha. Równocześnie na gruntach Nadleśnictwa Ośno utworzono cztery kolejne użytki ekologiczne (24,9 ha). W roku 2001 Lubuski Klub Przyrodników przejął w użytkowaniekolejne 48 ha muraw, w tym rezerwat Pamięcin. W ten sposób ochroną prawną objęto ponad 100 ha muraw nad Środkową Odrą. Na powierzchni około 50 ha prowadzona jest ochrona czynna polegająca na wypasie owiec i koni, kontrolowanym koszeniu i wycince zakrzewień i zadrzewień.

Nowy rezerwat?
Na krawędzi doliny Postomii miedzy Lemierzycami a Słońskiem zachowało się jedno z większych na Ziemi Lubuskiej skupień starych drzew. Wśród kilkudziesięciu dębów, wiązów i buków znajdują się prawdziwe giganty, np. dąb szypułkowy o obwodzie 620 cm, czy buk o obwodzie 470 cm. Niektóre, częściowo obumarłe drzewa zasiedlają rzadkie owady. W runie występuje tu też wiele rzadkich gatunków roślin charakterystycznych dla lasów grądowych i łęgowych. Być może, w porozumieniu z gospodarzem tego terenu - Nadleśnictwem Ośno, wkrótce powstanie projekt objęcia tego terenu ochroną rezerwatową.

Szlak templariuszy

Z inicjatywy Stowarzyszenia INSPIRACJE - Przyjaciele Chwarszczan, Gudzisza i Reczyc, w Chwarszczanach powstała inicjatywa organizacji tzw. Szlaku Templariuszy, który ma łączyć wszystkich zainteresowanych tym rycerskim zakonem. Przebieg szlaku - istniejącego jednak tylko wirtualnie - wyznaczają miejscowości: Jerozolima - Safita - Mała Oleśnica - Chwarszczany - Rurka - Czaplinek - Lietzen - Tempelhof - Laon -Paris - London - Balantrodoch - Coulommiers - Le Puy - Cressac - Pisa - Peniscola - Tomar. Widomym znakiem istnienia szlaku jest jednak serwis internetowy http://www.templariusze.debno.pl/, stanowiący najlepszą w Polsce bibliotekę wiedzy o templariuszach. Można w nim dokopać się także informacji o historii obecności zakonu w Chwarszczanach. Głównym animatorem inicjatywy szlaku templariuszy jest mieszkający w Gudziszu Maciej Sałański, rzeźbiarz, grafik i twórca stron internetowych. W okolicy Gudzisza realizuje on również projekt Chwarszczany, Gudzisz, Reczyce - Koniec i Początek Świata.