Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (5)]

Przy udziale przedstawicieli kilkunastu krajów w listopadzie 2000 została zawiązana Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) z siedzibą w Stryszowie. Do koalicji przystąpiły 34 organizacje z 18 krajów. Celem koalicji jest ochrona polskiej wsi poprzez: pozostawienie małych gospodarstw rolnych, promocję współpracy miedzy rolnikami, sprzedawanie produktów lokalnych w małych sklepach i na lokalnych targowiskach, nakłanianie rolników do prowadzenia gospodarstw metodami ekologicznymi, tworzenie miejsc pracy na wsiach, zachowanie tradycji i kultury oraz zadbanie o jakość naszych produktów i zaspokojenie w oparciu o nie rynku krajowego. Koalicja wystosowała Kartę 21 - manifest dla polskiej wsi XXI wieku, skierowany do Rządu.


'KARTA 21' -- Manifest dla polskiej wsi XXI wieku


My niżej podpisani uważamy, że olbrzymie problemy innych krajów związane z przemysłowymi metodami produkcji żywności są poważnym zagrożeniem dla Polaków i polskiej wsi, dlatego niezależnie czy Polska przystąpi czy nie do Unii Europejskiej

Rząd Polski powinien:

ˇ Natychmiast rozpocząć realizację świadomej polityki, której celem będzie ochrona i promocja wartości polskiej wsi, będących w opozycji do szybko postępujących procesów globalizacji.

ˇ Uznać, że jedyną drogą gwarantującą społeczeństwu optymalne zdrowie i dobry stan środowiska naturalnego są: rozpowszechnianie sposobu odżywiania opartego na lokalnej żywności wysokiej jakości oraz zachowanie krajobrazu wiejskiego cechującego się naturalną bioróżnorodnością.

ˇ Rozwijać i wspierać strategie zachowujące dużą liczbę rolników, tradycyjną mozaikę gospodarstw rodzinnych oraz rozwój silnych, lokalnych i regionalnych rynków zbytu.

ˇ Docenić ekonomiczne i społeczne korzyści jakie niosą ze sobą ekoturystyka, przetwórstwo w gospodarstwach rolnych, odnawialne źródła energii, ekologiczna gospodarka leśna, bogactwo krajobrazu polskiej wsi i wspierać je w praktyce.

Rząd Polski nie powinien:

ˇ Powtarzać restrukturyzacyjnych błędów innych państw europejskich, pozbawiając w ten sposób kraj jego zasobów lokalnych i doprowadzając do bankructwa setki tysięcy rolników.

ˇ Dopuszczać do sprzedaży i produkcji odrzucone przez wielu naukowców oraz  świadomych konsumentów z całego świata genetycznie zmodyfikowane produkty żywnościowe (GMO).

ˇ Dopuszczać do przemysłowych metod produkcji rolnej.

Wzywamy Rząd Polski do:

ˇ Ochrony unikalnej geograficznej oraz historycznej siły Polski i rozwijania jej tak aby stała się na całym świecie symbolem nadziei dla milionów ludzi, których przetrwanie zależy od pracy na roli.

ˇ Stworzenia nowej wizji rolnictwa, aby odwrócić nadciągającą, globalną katastrofę grożącą bioróżnorodności spowodowaną urbanizacją ludności wiejskiej na świecie.

Jadwiga Łopata i Julian Rose, ICPPC
i niżej podpisani wg załączonych list




Rozmaitości i ciekawostki

EKOFARMERZY
Liczba gospodarstw ekologicznych w stosunku do wszystkich gospodarstw rolnych. (w procentach)
Szwecja 11
Austria 10
Finlandia 7
Niemcy 3
Wielka Brytania 3
Czechy 5
Słowacja 2,5
Hiszpania 1,7
Polska 0,01
Źródło Eurostat, GUS 2000, za Wprost (8/2001)

ZDROWE ŁANY
Tereny ekologiczne w państwach UE i w Polsce w Procentach uprawianego areału
Austria 10.1
Szwajcaria 7,3
Finlandia 5,9
Dania 3,6
Włochy 3,2
Niemcy 2,6
Hiszpania 1,1
Holandia 0,9
Wielka Brytania 0,7
Belgia 0,5
Francja 0,4
Przeciętna UE 1,9
Polska 0,046
Źódło: Polityka (7/2001)