Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (5)]

Anna Panek-Kusz

Edukacja ekologiczna Celowego Związku Gmin CZG-12

Edukacja ekologiczna, świadomość skutków własnych działań względem otaczającej nas przyrody to obecnie tematy bardzo popularne ale i bardzo ważne. Realizowany przez nas (Celowy Związek Gmin CZG-12) na terenie 13 gmin Kompleksowy Regionalny Program Gospodarki Odpadami obejmuje równorzędnie działania w zakresie:
-pilotażu, czyli segregacji odpadów,
-edukacji ekologicznej,
-inwestycji, budowy Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych,
-rekultywacji istniejących składowisk
I dziś trochę o edukacji. O tym jak jest ważna nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Istotą prowadzonych przez nas działań jest połączenie edukacji z praktycznymi działaniami na rzecz redukcji odpadów. Wprowadzenie na terenie 13 gmin systemu selektywnej zbiórki odpadów w dużej mierze zależy od świadomości i aktywności mieszkańców. Program edukacyjny staramy się realizować na wielu płaszczyznach i różnymi metodami, tak by docierać do starszych i młodszych. Prowadzimy w szkołach i przedszkolach akcję edukacyjno - konkursową: "Zielona Szkoła", organizujemy imprezy EKO, rozprowadzamy ulotki dotyczące segregacji odpadów, prowadzimy szkolenia i warsztaty. Wszystko po to abyśmy żyli w czystszych i piękniejszych gminach.

Zielona Szkoła
Program Zielona Szkoła budowaliśmy od początku 98 roku. Ostatnio przybrał on postać dwupłaszczyznową konkursową i edukacyjną. Część konkursowa składa się ze zbieractwa makulatury, puszek aluminiowych oraz baterii. Cześć edukacyjna składa się z kilku programów : "Błękitny kciuk" - prowadzony przez Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Krakowa, "Jak odpakować świat" proponowany przez stowarzyszenie Eko Idea z Wrocławia. OD III edycji konkursu rozszerzyliśmy program o ewidencje przyrodniczą w gminy lub okolicy. W obecnej IV edycji (rok szkolny 2000/2001) konkursu bierze udział 78 placówek oświatowych z naszego terenu.

Zielony Autobus
Pakowaliśmy do autobusu konkursy, zabawy, nagrody, zespół muzyczny, dobre humory i ruszaliśmy w wędrówkę. Tym sposobem objechaliśmy wszystkie gminy Związku gwarantując zawsze dobrą zabawę i ekologiczne przesłanie. Program realizowaliśmy przy pomocy ośrodków kultury, szkół i urzędów gmin.

Ekolekcje
Związek uruchomił dwie sale edukacyjne w Sulęcinie i Słubicach oraz wynajmuje trzecią salę w Chyrzynie. Cyklicznie w każdy wtorek odbywają się w nich zajęcia dla poszczególnych klas ze szkół podstawowych. Program został dofinansowany przez WFOŚiGW w Zielonej Górze.

Wystawy edukacyjne
W chwili rozpoczęcia działalności przez CZG-12 głód na ekologię był tak duży, że często wychodziliśmy poza temat odpadów. Jednym z elementów naszych działań były wystawy otwierane w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury (popularnie zwanym SMOKIEM). Z jedną z wystaw pt. Teraz Wisła przyjechał do nas Klub Gaja z Bielska Białej. Obecnie wystawy edukacyjno informacyjne są ważnym elementem edukacyjnym przygotowywanym bezpośrednio przez Związek w ramach prowadzonych programów i przy współudziale szkół.

Ulotki, foldery
Pierwszą ulotkę informacyjną zrobiliśmy domowym sposobem w marcu 1998 roku. Obecnie sami opracowujemy i wydajemy materiały informacyjne, wspierające edukację ekologiczną.

Warsztaty, szkolenia
Związek organizuje i współorganizuje szkolenia zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Zajęcia tego typu w dużym stopniu zbliżają i integrują aktywne środowisko ekologiczne. Odbyły się m.in. szkolenia: dla nauczycieli uczestniczących w programie Zielona Szkoła, szkolenie z zarządzania projektem Błękitny Kciuk, szkolenie Agrolinii 2000 dla liderów terenów wiejskich, szkolenie dla sołtysów czy też wakacyjne warsztaty dla młodzieży. W marcu odbędzie się kolejne szkolenie z zakresu edukacji ekologicznej dla nauczycieli szkół podstawowych.

Festyny
Oprócz w/w akcji Zielony Autobus Związek organizuje lub bierze czynny udział w imprezach organizowanych przez gminy (np. Święto Odry, Dni Kostrzyna, Dni Ośna,...). Kultową imprezą organizowaną przez Związek stał się Dzień Ziemi. Ostatnio święto to przybrało formę kilkudniowych imprez: było otwarcie wystawy połączone z degustacją, był poranek ekologicznych bajek dla dzieci, wycieczka rowerowa, zwiedzanie oczyszczalni ścieków oraz całodzienny festyn na wolnym powietrzu. Atrakcją wieczoru był teatr uliczny Klinika Lalek ze spektaklem Poemat o Słońcu i Księżycu.

Zarząd Celowego Związku Gmin CZG-12 wielokrotnie podkreślał znaczenie edukacji społeczeństwa zapewniając jej kontynuację. Stąd też możemy mieć pewność, że lokalne społeczeństwo aktywnie będzie uczestniczyło w działaniach na rzecz ochrony środowiska i przyrody.
Naszą działalność docenił również Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej przyznając nam dotacje na opracowanie i druk publikacji uwzględniających specyfikę i realia gmin członkowskich CZG-12. Materiały te przeznaczone są dla placówek oświatowych od przedszkoli do szkół średnich. W skład materiałów weszły następujące publikacje
-kolorowanka dla dzieci młodszych dotycząca segregacji odpadów,
-poradnik dla dzieci i młodzieży zawierający informacje jak zapobiegać postępującemu niszczeniu środowiska i jak gospodarować odpadami,
-podręcznik dla animatorów edukacji ekologicznej zawierający informacje umożliwiające merytoryczne poprowadzenie zajęć z zakresu gospodarki odpadami,
-plansza poglądowa Dokąd zmierza śmieć pokazująca jak powinna wyglądać droga odpadów z miejsca ich wytworzenia w miejsce ich przetworzenia.

W działaniach edukacyjnych pomogli i pomagają nam: Ambasada Kanady, NFOŚiGW, WFOŚIGW w Zielonej Górze, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Ministerstwo OŚZNiL, Fundacja Stefana Batorego, Towarzystwo Wspierania Gospodarki w Gorzowie, Euroregion Pro Europa Viadrina oraz wielu innych sponsorów, darczyńców i ludzi dobrej woli.