Jak świętowaliśmy Dzień Mokradeł Światowy Dzień Terenów Podmokłych (World Wetlands Day), obchodzony jest od 4 lat 2-go lutego. Właśnie tego dnia w 1971 roku w miejscowości Ramsar w Iranie, przedstawiciele pierwszych 18 państw podpisali Konwencję o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. W ciągu 30 lat istnienia Konwencji ratyfikowały ją 123 kraje, w które zgłosiły1042 obszary do światowego rejestru. W rozumieniu konwencji terenami podmokłymi ("wetlands) są zarówno rzeki, bagna, torfowiska, naturalne i sztuczne zbiorniki słodkowodne, jak i wybrzeża wraz z płytkimi wodami morskimi. Trudno zatem znaleźć takie jedno słowo w językupolskim, które dotyczy wszystkich w/w miejsc, dlatego też można spotkać różne określenia: obszary wodne i błotne, tereny podmokłe czy mokradła. Niezależnie od zawiłości językowych warto wiedzieć, że nasz kraj jest również sygnatariuszem Konwencji Ramsar i na światowej Liście Obszarów Podmokłych o Międzynarodowym Znaczeniu znajduje się dotychczas 8 miejsc z Polski: jeziora: Łuknajno, Oświn, Karaś w płn. - wsch. Polsce, jezioro Świdwie na płn. - zach. od Szczecina, rezerwat Słońsk przy ujściu Warty, parki narodowe Słowiński i Biebrzański oraz rezerwat Stawy Milickie. Tereny te są ważne z wielu różnych powodów, m.in. stanowią ostoje dużych ilości rzadkich, zagrożonych lub wymierających gatunków roślin i zwierząt (szczególnie ptaków), są reprezentatywnymi ekosystemami w regionach biogeograficznych i mają duże znaczenie dla retencji i ochrony jakości wody.
Ponieważ, zarówno Muzeum Przyrodnicze Lubuskiego Klubu Przyrodników w Kostrzynie jak i Biuro Turystyki Przyrodniczej DUDEK w Słońsku znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca objętego Konwencją Ramsar, postanowiliśmy wspólnie przyłączyć się w tym roku do obchodów Światowego Dnia Mokradeł. Na niedzielę 4 lutego zaprosiliśmy do Kostrzyna wytrawnych turystów z Klubu Turystyki Pieszej "Nasza Chata i Oddziału Miejskiego PTTK zGorzowa. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w muzeum mogliśmy przyjąć dodatkowo tylko kilka miejscowych osób. Po zwiedzeniu stałej ekspozycji, dwoma autokarami pojechaliśmy do rezerwatu Słońsk, aby korzystając z niskiego poziomu wody i dostępności betonki pokazać gościom z Gorzowa ten unikatowy w skali Europy teren zalewowy. Niestety w tym dniu pogoda była prawdziwie lutowa. Mróz i przenikliwy wiatr tylko najwytrwalszym pozwoliły na dłuższy spacer. Widzieliśmy oczywiście bieliki, gęsi gęgawy, białoczelne i zbożowe, łabędzie nieme i krzykliwe. Te ostatnie trudno było usłyszeć, z powodu silnego wiatru, ale udało się je sfilmować. Po powrocie do muzeum, już w cieple, nasi goście obejrzeli przezrocza oraz dowiedzieli się jak wygląda rezerwat Słońsk w innych porach roku i dlaczego jest tak ważny dla ptaków. Robert Stańko z LKP bardzo interesująco opowiadał o torfowiskach, ich znaczeniu i aktywnej ochronie, ilustrując to slajdami m. in. ze Szkocji. Mówił również o programie LKP Chrońmy mokradła i dokonaniach klubu na tym polu.
Po części wykładowej rozpoczęliśmy konkursy. Trzy drużyny z KTP "Nasza Chata", PTTK-u i "reszty świata" zmagały się najpierw z pytaniami na temat Konwencji Ramsar i rezerwatu Słońsk. Następnie, na wzór telewizyjnych kalamburów, uczestnicy odgadywali na podstawie rysunków hasła tematycznie związane z wodą lub ptakami wodnymi. Były m. in. przysłowia np. Spływa jak woda po kaczce, tytuły filmów jak Sezon na leszcza i cytaty - Polacy nie gęsi i swój język mają. Ostatnią konkurencją było odgadywanie nazw zwierząt i tytułów książek przedstawianych wyłącznie gestem. Najwięcej trudności sprawiła wydra, a Stary człowiek i morze okazał się bardzo znaną lekturą.
Początkowo niektórzy dorośli uczestnicy byli zaskoczeni propozycją takich konkursów, ale po przełamaniu pierwszych lodów zabawa w odgadywanie rozgrzała zziębnięte towarzystwo. Wszystkie drużyny wykazały się wysokim poziomem, a jednym punktem wygrała drużyna "reszty świata" złożona z mieszkańców Kostrzyna i Słubic. Nagrody książkowe ufundował Lubuski Klub Przyrodników, a wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarze, ulotki i foldery organizatorów. Podczas konkursu, najmłodsi uczestnicy spotkania ulepili z masy solnej i piór kilka ptaków wodnych.
Sponsorom, którzy przekazali kalendarze i plakaty tj.: WWF Światowemu Funduszowi Na Rzecz Przyrody - z Warszawy oraz Polskiemu Towarzystwu Przyjaciół Przyrody pro Natura z Wrocławia - serdecznie dziękujemy!. Mamy nadzieję, ze obchody Światowego Dnia Mokradeł wejdą na stałe do kalendarza imprez Lubuskiego Klubu Przyrodników i Biura Turystyki Przyrodniczej DUDEK.