Bociek, biuletyn Lubuskiego Klubu Przyrodników      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (4)]

ŻYWIENIE BLIŻEJ NATURY

Elżbieta Rybaczyk

Soczewica

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to czym się odżywia wpływa na jego stan zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest aby istotne miejsce w naszym jadłospisie znajdowała żywność naturalna, najlepiej jeżeli są to produkty rolnictwa ekologicznego. Jeżeli nie mamy do takich dostępu, to przynajmniej wybierzmy żywność nie przetworzoną np. mąkę razową, ryż naturalny, soczewicę czy cieciorkę. Wiele z tych produktów to żywność zapomniana, dawniej często goszcząca na naszych stołach, a dziś często nie rozpoznawana. Dlatego w kolejnych numerach biuletynu postaramy się przybliżyć Czytelnikom te produkty, zwracając uwagę na ich walory zdrowotne, oraz na to jak wykorzystać je w codziennym żywieniu. Dziś rozpoczynamy od soczewicy:
SOCZEWICA należy do rodziny strączkowych. Jest ona jedną z najstarszych roślin uprawnych. Już w Biblii mówiono o niej jako o głównym produkcie spożywczym. Jej obecność na ziemiach polskich sięga epoki neolitu. Dość duże jej ilości wykopano w Biskupinie. Jeszcze parę lat temu w Polsce była dość powszechna, dziś jest zapomniana.
Soczewica zawiera duże ilości białka, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz witamin PP, C i E . Na polskim rynku dostępna jest głównie w dwóch odmianach: soczewica gruba, soczewica drobna. Doskonale nadaje się do sałatek, zup, past, kotletów. Nie wymaga moczenia przed gotowaniem, razem ze zbożami tworzy doskonały zestaw aminokwasów. Jest ona, zaraz po soi, jedną z bardziej wartościowych roślin strączkowych, dlatego polecamy ją do włączenia w państwa jadłospis. A oto co możemy zrobić z soczewicy:

SOCZEWICA Z WARZYWAMI

0,5 paczki soczewicy
włoszczyzna (bez kapusty)
2-3 ząbki czosnku
1 średnia cebula
! łyżka oleju
przecier pomidorowy (do smaku)
Liść laurowy , ziele angielskie, majeranek, pieprz czarny, pieprz ziołowy, sól lub degusta

Soczewicę gotujemy w małej ilości wody z liściem laurowym i zielem angielskim, lekko solimy. Po ok.10 minutach dodajemy pokrojoną w kostkę włoszczyznę. Cebulę drobno kroimy i przysmażamy z posiekanym czosnkiem. Do miękkiej soczewicy dodajemy usmażoną cebulkę, przyprawy (do smaku) i przecier. Spożywamy na gorąco do obiadu lub na zimno jako pastę do pieczywa.

Soczewicę można nabyć na stoisku z żywnością naturalną w Muzeum Łąki w Owczarach oraz w Muzeum Przyrodniczym w Kostrzynie.