kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine)
Storczyk o wzniesionym na 20-90 cm pędzie, szerokich, spiralnie osadzonych liściach i średniej wielkości, różowozielonawych kwiatach. Rośnie w żyznych lasach liściastych, często np. w łęgach olszowo-jesionowych i w żyznych buczynach nad Drawą. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kruszczyk szerokolistny cechuje się oryginalną biologią zapylania kwiatów: aby owad pozostał dłużej na kwiecie i zebrał na swe ciało więcej pyłku, kruszczyk odurza go substancjami o narkotyczno-trującym działaniu, które wchodzą w skład jego nektaru.
Jako jeden z nielicznych storczyków, kruszczyk szerokolistny wykazuje pewną preferencję do miejsc zmienionych przez człowieka. Pojawia się np. na stoczyskach dawnych bindug lub poboczach dróg. Gatunek ten jest jedynym europejskim storczykiem, który został przypadkowo zawleczony do Ameryki Północnej i tam spontanicznie się rozprzestrzenił. Takie zdolności do apofityzmu i neofityzmu są ewenementem w tej grupie roślin.
W Puszczy Drawskiej jest to jeden z najpospolitszych storczyków. Jak wszystkie inne gatunki z tej grupy, kruszczyk szerokolistny podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej.