Lato zaczyna się w Puszczy Drawskiej w połowie czerwca. Masowo kwitną i pylą trawy. Na łąkach jest to pora pierwszych, wczesnych sianokosów.
Zieleń lisciastych lasów zmienia odcień z młodej, wiosennej na ciemną zieleń letnią. W runie buczyn kwitnie perłówka jednokwiatowa. W buczynach kwitną tez żywce cebulkowe i leśne turzyce. W dąbrowach zakwitają żółte jastrzębce.
Wśród lasów i na śródleśnych łąkach poszczekują zaczynające gody koziołki sarny. Łąki o tej porze roku są najbardziej rozkwiecone. Storczyki, firletki, komonice i jaskry tworzą na nich barwna mozaikę. Wśród traw można znaleźć ukrytą niepozorną, lecz przynoszącą szczęście w miłości paproć - nasięźrzał. Nad łąkami unoszą się chmary różnokolorowych motyli.
Na skrajach lasów kwitną dzikie róże. Na dawnych cmentarzach panoszą się orliki; gdzieniegdzie kwitną uprawne odmiany lilii. Po wsiach i miasteczkach zakwitają ozdobne kosaćce. Dzikie, żółte kosaćce ciągle kwitną nad Drawą. Na dwóch swoich puszczańskich stanowiskach zakwita majestatyczna lilia złotogłów.
Na suchych skarpach kwitną wyniosłe dziewanny i przytulone do ziemi macierzanki. Zakwitają goździki, jasieńce i koniczyna polna.
Na jeziorach rozwijają się białe kwiaty grzybieni. Na torfowiskach w czerwcu wybucha kwitnieniem bagno, odurzające swoim zapachem. Z czarnej wody torfianek wychylają się delikatne, żółte główki kwiatów pływaczy. Białe, oryginalne kwiaty wznosi czermień błotna.
Z Końcem czerwca zakwitają ostatnie gatunki storczyków: kruszczyki szerokolistne i błotne. Na Drawie zaczyna się sezon kajakowy. W lasach zakwita rzadkie pnącze - wiciokrzew pomorski.
W połowie lipca masowo kwitnie trzcinnik piaskowy. Jest już coraz mniej kwiatów. W sosnowych borach dojrzewają pierwsze czernice.