chamedafne północna (Chamaedaphne calyculata)

Największa osobliwość botaniczna Drawieńskiego Parku Narodowego. Zimozielona krzewinka, dorastająca do 1 m wysokości. W marcu - bardzo wczesną wiosną - zakwita białymi, beczułkowatymi kwiatami jednostronnie zwieszającymi się z gałązek. Chamedafne jest rośliną typową dla borealnej strefy klimatycznej. Jest bardzo pospolita np. na Syberii lub w Skandynawii. W Polsce rośnie na siedmiu stanowiskach. Jedno z nich znajduje się na torfowisku Sicienko w pobliżu jeziora Sitno, w Drawieńskim Parku Narodowym.

Stanowisko chamedafne na torfowisku Sicienko jest najdalej na zachód wysuniętym punktem całego jej zasięgu. Rośnie tu ok. 3 tys. egzemplarzy tej rośliny. Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się tutaj chamedafne. W profilu torfowiska nie ma śladów jej dawniejszego występowania. Jak udowodniły badania paleoekologiczne, szczątki tego gatunku występuja wyłącznie w cieniutkiej górnej warstwie torfu, odpowiadającej najwyżej 100-200 latom historii torfowiska.

Chamedafne podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej, a jej stanowiska - o ile nie znajdują się w parkach narodowych - są zwykle obejmowane ochroną rezerwatową.


Chamedafne północna na stanowisku w Drawieńskim Parku Narodowym. Foto Jerzy Płotkowiak Torfowisko Sicienko, biotop chamedafne w DPN. Foto Jerzy Płotkowiak.

Linki chamedafnowe:
Atlas Flory Polskiej ATPOL - mapa rozmieszczenia w Polsce
Brooklyn Botanical Garden
Den virtuella floran - Wirtualna flora Szwecji
Finnish Museum of Natural History - występowanie w Finlandii
Fire Effects Information Database. Pod hasłem "reakcja na pożar" kryje się bardzo porządna baza informacji o biologii i ekologii północnoamerykańskich roślin (zwierząt też)
Plants of tne North
GardenBed.com
Vascular Plant Image Gallery (Ericaceae)
www.botany.com
www.tripplebrookfarm.com


Do strony głównej serwisu "Drawieński Park Narodowy"
Do strony głównej Lubuskiego Serwisu Przyrodniczego
Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników