chamedafne północna (Chamaedaphne calyculata)
Największa osobliwość botaniczna Drawieńskiego Parku Narodowego. Zimozielona krzewinka, dorastająca do 1 m wysokości. W marcu - bardzo wczesną wiosną - zakwita białymi, beczułkowatymi kwiatami jednostronnie zwieszającymi się z gałązek. Chamedafne jest rośliną typową dla borealnej strefy klimatycznej. Jest bardzo pospolita np. na Syberii lub w Skandynawii. W Polsce rośnie na siedmiu stanowiskach. Jedno z nich znajduje się na torfowisku Sicienko w pobliżu jeziora Sitno, w Drawieńskim Parku Narodowym.
Stanowisko chamedafne na torfowisku Sicienko jest najdalej na zachód wysuniętym punktem całego jej zasięgu. Rośnie tu ok. 3 tys. egzemplarzy tej rośliny. Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się tutaj chamedafne. W profilu torfowiska nie ma śladów jej dawniejszego występowania. Jak udowodniły badania paleoekologiczne, szczątki tego gatunku występuja wyłącznie w cieniutkiej górnej warstwie torfu, odpowiadającej najwyżej 100-200 latom historii torfowiska.
Chamedafne podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej, a jej stanowiska - o ile nie znajdują się w parkach narodowych - są zwykle obejmowane ochroną rezerwatową.
Linki chamedafnowe:
Atlas Flory Polskiej ATPOL - mapa rozmieszczenia w Polsce
Brooklyn Botanical Garden
Den virtuella floran - Wirtualna flora Szwecji
Finnish Museum of Natural History - występowanie w Finlandii
Fire Effects Information Database. Pod hasłem "reakcja na pożar" kryje się bardzo porządna baza informacji o biologii i ekologii północnoamerykańskich roślin (zwierząt też)
Plants of tne North
GardenBed.com
Vascular Plant Image Gallery (Ericaceae)
www.botany.com
www.tripplebrookfarm.com