W lipcu 2001 utworzony został Park Narodowy Ujście Warty. Jego powierzchnia wynosi 7955,86 ha. Zasadnicza część Parku leży w gminach Słońsk i Witnica. Wokół Parku utworzono otulinę o powierzchni ponad 10 tys. ha. Dyrekcja Parku mieści się w Chyrzynie, 2 km na południowy wschód od Kostrzyna nad Odrą. Zasadniczą część Parku stanowi obszar dawnego rezerwatu Słońsk, który w związku z tym przestał istnieć.
Mimo licznych obietnic i deklaracji poprzedniej ekipy Ministerstwa Środowiska, nie powiększono Białowieskiego Parku Narodowego. Z różnych wypowiedzi i podejmowanych działań można wnioskować, że w najbliższych latach nastąpi ostateczna degradacja unikatowych w skali Europy walorów przyrodniczych nie objętej ochroną części Puszczy Białowieskiej i wkrótce nie będzie się ona niczym różnić od zwykłych lasów gospodarczych.
Mimo protestów szerokiej opinii publicznej, pod naciskiem samorządów, ze stanowiska Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego odwołano Wojciecha Gąsienicę Byrcyna, zasłużonego wieloletniego obrońcę tatrzańskiej przyrody. Liczne deklaracje nowej ekipy o przywróceniu go na stanowisko okazały się zwykłą grą przedwyborczą.
Bez podania przyczyn Prokuratura rejonowa w Choszcznie umorzyła postępowania wobec Tadeusza Kohuta Dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego w sprawie prowadzenia w ubiegłym roku na terenie Parku nielegalnych, bo nie opartych o plan ochrony parku i sprzecznych z jego założeniami polowań. Przed Świętami w Parku znów odbyło się tradycyjne wigilijne polowanie.
Wzdłuż trasy Świebodzin - Smardzewo wycięto kilkaset ponad stuletnich lip i klonów niszcząc w ten sposób najdłuższy w województwie, liczący ponad 12 km kompleks wiekowych alei śródpolnych, od kilkunastu lat bezskutecznie proponowanych do ochrony pomnikowej.