Zebranie Pomorskiego Koła Terenowego Lubuskiego Klubu Przyrodników
Dnia 19.12.2001 w Katedrze i Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Akademii Medycznej w Gdańsku odbyło się zebranie Pomorskiego Koła Terenowego Lubuskiego Klubu Przyrodników. Na wstępie przewodniczący Koła, Sławomir Zieliński, przedstawił krótkie sprawozdanie z dotychczasowej działalności oddziału. W czasie okresu istnienia Koła został nawiązany kontakt i zapoczątkowana współpraca z niektórymi lokalnymi organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody na terenie województwa pomorskiego, w tym np. z gdańskim oddziałem PTOP "Salamandra". Członkowie Koła brali aktywny udział w XIX Lubuskim Zjeździe Przyrodników, który odbył się w dniach 10-11 lutego 2001 w Łagowie oraz w wiosennej sesji LKP na temat: Dokąd zmierza ochrona przyrody (Łagów, 30.0301.04.2001). Na uwagę zasługuje także aktywna działalność publikacyjna kilku osób należących do Koła, służąca upowszechnianiu wiedzy przyrodniczej na łamach popularnych czasopism, jak i poruszaniu interesujących przyrodników kwestii na kartach specjalistycznych wydawnictw.
W dalszej części zebrania poruszona została sprawa powstałej - dzięki inicjatywie kolegi Dawida Graczyka - propozycji utworzenia użytku ekologicznego na terenie leśnictwa Witomino (skraj doliny rzeki Kaczej). Teren ten to enklawa po śródleśnym osadnictwie, z zasobami związanej z nim flory, mikoflory i fauny. Wstępne obserwacje świadczą, że w tym rzadko spotykanym w okolicach Trójmiasta makrobiotopie występują gatunki rzadkie w skali kraju. Zdecydowano, iż w okresie letnim zostanie zorganizowana wyprawa terenowa, podczas której podjęta zostanie próba kompleksowej oceny wartości przyrodniczej tego obszaru.
Następnie zgromadzeni wysłuchali bardzo ciekawego referatu poświęconego grzybom wielkoowocnikowym wygłoszonego przez kolegę Marcina S. Wilgę. Referat wzbogacała bogata kolekcja profesjonalnej jakości zdjęć i slajdów autorstwa prelegenta, prezentujących piękno omawianych organizmów. Wykonane podczas ostatniego roku slajdy przyrodnicze zaprezentował także przewodniczący Koła. Z entuzjazmem przyjęto propozycję zorganizowania kolejnego spotkania w Gimnazjum nr 20, zgłoszoną przez Dyrekcję Szkoły koleżanki Annę Mańkowską i Iwonę Zielińską. Spotkanie zakończyły życzenia świąteczne i noworoczne oby w przyszłym roku było lepiej nie gorzej !