Od kilku lat trwa a Polsce proces certyfikacji lasów oparty na systemie FSC. System ten jest obecnie jedynym globalnym mechanizmem pozwalającym na skuteczną ochronę lasów na świecie. Podstawą jego działania jest możliwość decydowania o nadaniu miana "dobrze zagospodarowanych lasów" tylko tym właścicielom, którzy w ocenie wszystkich zainteresowanych gospodarką leśną ze względów przyrodniczych, społecznych i gospodarczych na to miano zasługują.
FSC pozwala następnie na odpowiednie oznakowanie produktów drzewnych przy ich sprzedaży. Klienci natomiast mogą wybierać dobrowolnie czy popierają takie produkty, czy też jest im obojętne skąd one pochodzą. Tak działa mechanizm, który skłania właścicieli i zarządców lasów do prowadzenia w nich zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.
System FSC przewiduje odpowiednią ochronę ekosystemów leśnych przed zniszczeniem i ich zubożeniem. Dlatego WWF i Greenpeace, wraz z wieloma innymi organizacjami ochrony przyrody na świecie i wielu krajach, w tym Polsce popierają system FSC. Również znaczący producenci i nabywcy produktów drzewnych na świecie i w Europie wyrażają poparcie i praktyczne poparcie systemu FSC. BBC Worldwide Ltd., trzeci co do wielkości wydawca prasowy na rynku brytyjskim zamierza w całości publikować swoje 37 tytułów na papierze ze znakiem FSC. Podobne oświadczenia składają publicznie również inni "wielcy handlowcy i producenci" jak sieć sklepów budowlano-wyposażeniowych B&Q, grupa Carrefour, sieć Castorama czy tacy liderzy rynkowi jak wytwórca płyt wiórowych Kronopol, czy paneli podłogowych Melnox w Polsce, produkty z logo FSC można znaleźć również w sieciach Praktiker, czy OBI. Szkatułę wykonaną z kawałków drewna FSC pochodzących z pięciu kontynentów pobłogosławił również podczas audiencji WWF w październiku 2000 roku, na znak jedności w ochronie zasobów naturalnych, Papież Jan Paweł II.
W Polsce już 7 z 17 Dyrekcji Regionalnych Lasów Państwowych otrzymało prawo sprzedaży drewna ze znakiem FSC. Jest to niewątpliwy znak prawidłowości prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej.
Robert Knysak