×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

11 sierpnia 2009
Klimat
 

Politycznie pragmatycznie o klimacie

Czy Polska może być klimatycznym liderem? Odpowiedź brzmi: tak. Nie tylko może, ale powinna. Z powodów moralnych i czysto pragmatycznych. Zmiany klimatu są dziś największym wyzwaniem, jakiemu ludzkość musi stawić czoła. Setki tysięcy ludzi cierpią z powodu ich skutków

Czy Polska może być klimatycznym liderem? Odpowiedź brzmi: tak. Nie tylko może, ale powinna. Z powodów moralnych i czysto pragmatycznych. Zmiany klimatu są dziś największym wyzwaniem, jakiemu ludzkość musi stawić czoła. Setki tysięcy ludzi cierpią z powodu ich skutków, a liczba ta będzie rosnąć wraz ze wzrastającą temperaturą i zwiększającym się stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze. Po drugiej stronie naszej wspólnej planety giną ludzie, a nasz dotychczasowy styl życia traci etyczną legitymację. Pora zdać sobie sprawę, że Polska razem z innymi państwami rozwiniętymi jest odpowiedzialna za powstanie zmian klimatycznych i musi zmierzyć się z problemem. Ostatnie powodzie, burze i wichury również należy łączyć ze zmieniającym się klimatem i wzrastającą liczbą opadów. Musimy w końcu zrozumieć, że podcinamy gałąź, na której siedzimy.

Polityk lekceważący dziś problem klimatu skazuje się w przyszłości na polityczny niebyt - zmiany klimatu to temat polityczny. Na Zachodzie Europy rozmawia się o tym przy stole i w autobusie.

Dla większości polskich polityków to nowe zagadnienie, z którym muszą się zmierzyć - zdobyć wiedzę, zająć stanowisko, zaproponować rozwiązania. Mimo że nad Wisłą temat jest świeży, polski sceptycyzm wobec koniecznych klimatycznych rozwiązań jest dobrze znany w Europie. Czy naprawdę to konieczne? Klimatyczna strategia negocjacyjna Polski z UE zdaje się opierać na założeniu, że naszą aktywność trzeba ograniczyć do kwestii drażliwych, które bezpośrednio dotykają Polski. Bycie klimatycznym liderem wymaga zaangażowania na wielu obszarach, dalekosiężnej wizji politycznej i klimatycznej. Polityczne korzyści nie muszą stać w sprzeczności z sukcesem negocjacji. Jest odwrotnie, co zrozumieli już m.in. Barack Obama czy Nicolas Sarkozy, dla których kwestia zmian klimatu stanowi jeden z politycznych fundamentów.

Problemu zmian klimatu nie da się rozwiązać w czasie jednej politycznej kadencji. Ten rok jest jednak szczególny i praca obecnych polityków przypada na chwilę mogącą rozstrzygnąć o kierunku, w którym podąży ludzkość w nadchodzących dziesięcioleciach. Konferencja w Kopenhadze w grudniu br. będzie jednym z najważniejszych politycznych wydarzeń ostatnich lat. Premier Donald Tusk podczas akcji Greenpeace na początku czerwca w Krakowie zadeklarował publicznie, że pojedzie do Kopenhagi. By polska obecność na najwyższym szczeblu miała znaczenie, konieczne jest podjęcie politycznych działań już dziś. Problematyka zmian klimatu musi znaleźć się na szczycie agendy Premiera. Kopenhaga zaczyna się dziś. Kampania wyborcza też.

Julia Michalak
GreenpeaceKlimat

Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć wzgórze ma jedynie (...)
Zmiany klimatyczne wywierają coraz bardziej zauważalny wpływ na życie społeczne wielu krajów. Dowodem może być dynamika prostestów i konfliktów w (...)
Recenzja książki Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat.
Od 30 listopada do 11 grudnia w Paryżu trwa Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
Jesteśmy ekologiczni, cały świat powinien brać z nas przykład, ale trzeba renegocjować pakiet klimatyczno-energetyczny, bo już dość zrobiliśmy i nikt (...)
Resorty środowiska i infrastruktury będą pomagały dużym miastom w przygotowaniu się do zmian klimatu.
...Apelujemy o włączenie się przez Pana Prezydenta do globalnego procesu, w którym mamy szanse znaleźć wspólne rozwiązania kryzysu klimatycznego i (...)
Ze zdziwieniem przyjmujemy praktyczne pominięcie we wstępnej wersji dokumentu potencjału odnawialnych źródeł energii – piszą eksperci Koalicji Klimatycznej
Komisja Europejska pod koniec stycznia br. opublikowała Białą Księgę dotyczącą polityki energetyczno-klimatycznej. Zawarto w niej dwa cele, które mają zostać (...)
więcej