×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

28 maja 2011
Energia
 

Sympozjum Laureatów Nagrody Nobla, poświęcone Zrównoważonemu Rozwojowi.

W zeszłym tygodniu w Sztokholmie odbyło się Sympozjum Laureatów Nagrody Nobla, poświęcone Zrównoważonemu Rozwojowi. Wnioski? Nobliści wzywają ludzkość do podjęcia natychmiastowych działań, przeciwdziałających naszej presji na środowisko i rosnącej niesprawiedliwości. Przetłumaczyliśmy dla Was ten dokument. Język jest trochę formalny, jednak warto poświęcić chwilę, przeczytać, pomyśleć i zabrać się do działania.

W zeszłym tygodniu w Sztokholmie odbyło się Sympozjum Laureatów Nagrody Nobla, poświęcone Zrównoważonemu Rozwojowi.
Wnioski? Nobliści wzywają ludzkość do podjęcia natychmiastowych działań, przeciwdziałających naszej presji na środowisko i rosnącej niesprawiedliwości. Przetłumaczyliśmy dla Was ten dokument. Język jest trochę formalny, jednak warto poświęcić chwilę, przeczytać, pomyśleć i zabrać się do działania.

 

I. Zmiana podejścia – niezbędna do dokonania Wielkiej Transformacji


Ziemskie systemy są bardzo skomplikowane i nie rozumiemy w pełni ich działania. Jesteśmy jednak pierwszym pokoleniem, które zaczyna dostrzegać globalne niebezpieczeństwo zagrażające ludzkości. Nasza dominacja jako gatunku odbyła się wielkim kosztem ,czego dowody są coraz bardziej widoczne.
Niezrównoważone modele produkcji, konsumpcji i wzrostu populacji wywierają ogromną presję na naturalne systemy, umożliwiające naszą działalność. Jednocześnie wysokie dysproporcje pomiędzy społeczeństwami i wewnątrz nich, sprawiają, że miliardy osób nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, co naraża je w niewspółmiernie dużym stopniu na następstwa globalnych zmian środowiskowych.
Sytuacja ta jest przedmiotem naszej najwyższej troski. Jako członkowie Sympozjum wzywamy wszystkich światowych przywódców XXI wieku do podjęcia wspólnej odpowiedzialności za zarządzanie planetą. Oznacza to stworzenie podwalin pod zrównoważoną i sprawiedliwą globalną cywilizację, która da bezpieczeństwo i pomyślność całej ludzkości.
Nauka daje jasno do zrozumienia, że przekraczamy granice naturalnych systemów, które pozwoliły na rozwój cywilizacji przez ostatnie 10 tysięcy lat. Przybywa dowodów na to, że presja ludzkości przekracza możliwości samoregenaracji naszej planety.
Ludzie są teraz najbardziej znaczącym czynnikiem kształtującym środowisko, spychając planetę do nowej epoki geologicznej – Antropocenu. Nie możemy już dłużej wykluczać możliwości, że nasze kolektywne działania doprowadzą do przekroczenia punktów krytycznych, grożących nagłymi i nieodwracalnymi konsekwencjami dla społeczności oraz ekosystemów.
Nie możemy podążać dotychczasową drogą. Czas odwlekania działań dobiegł końca. Nie stać nas na luksus zaprzeczania coraz bardziej oczywistym faktom. Musimy, wyposażeni w dowody naukowe, racjonalnie stawić czoła problemowi.
Nasze trudna sytuacja może być rozwiązana jedynie poprzez ponowne połączenie ludzkiego rozwoju z globalną równowagą, odrzucając fałszywą opinię, która rozdziela te dwa pojęcia.
W skończonym świecie, w którym mamy symbiotyczne związki z planetą, ekologiczna równowaga jest niezbędnym elementem rozwoju gospodarczego i sprawiedliwości społecznej.

Wzywamy do fundamentalnej transformacji i innowacji we wszystkich dziedzinach i w każdej skali, w celu powstrzymania i odwrócenia niekorzystnych globalnych zmian środowiska oraz zapewnienie trwałości i sprawiedliwości obecnym i przyszłym pokoleniom.

II. Priorytety Spójnych Światowych Działań

Proponujemy podejście dwutorowe:

  • Rozwiązania ratunkowe, które zaczną powstrzymywać i odwracać negatywne zmiany środowiska oraz niwelować nierówności w ramach obecnych niedoskonałych instytucji

    oraz:
  • Długoterminowe rozwiązania strukturalne, które stopniowo zmienią system wartości instytucji i wyznaczą nowe ramy polityki. Musimy położyć nacisk na naszą zdolność do innowacji, adaptacji oraz nauki.
  1. Stworzenie bardziej sprawiedliwego świata
    Nierówna dystrybucja owoców rozwoju ekonomicznego jest główną przyczyną biedy. Pomimo wysiłków zmierzających do jej likwidacji, nadal ponad jedna trzecia ludzkości żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Wymaga to naszego natychmiastowego działania. Sprawy środowiska i rozwoju muszą być rozpatrywane jednocześnie.
    Musimy:
    - Osiągnąć Cele Milenijne w duchu Deklaracji Milenijnej, uznając globalną równowagę ekologiczną za niezbędny element sukcesu
    - Osiągnąć globalne porozumienie między krajami uprzemysłowionymi a rozwijającymi się, by rozpowszechnić inwestycje integrujące redukcję biedy, stabilizacje klimatu oraz zarządzanie ekosystemami.
     
  2. Rozwiązanie problemu zmian klimatycznych – wyzwanie energetyczne
    Wzywamy rządy do osiągnięcia porozumienia w sprawie globalnych redukcji emisji w duchu sprawiedliwości i w oparciu o kryteria naukowe oraz etyczne. Jednocześnie muszą zostać zaspokojone potrzeby energetyczne 3 miliardów ludzi nie mających dostępu do stabilnych źródeł energii. Globalne wysiłki powinny skupić się na
    1. Zapobieżeniu globalnemu wzrostowi temperatury powyżej 2°C, co przekłada się na osiągnięcie szczytu światowej emisji CO2 nie później niż do 2015 roku, oraz przyznaniu, że nawet dwustopniowy wzrost temperatury niesie ze sobą poważne zagrożenia i wymusza powzięcie znacznych działań adaptacyjnych.
    2. Wprowadzeniu opłaty węglowej i zobowiązaniu państw G-20 do zrezygnowania z subsydiowania paliw kopalnych i skierowania tych wielomiliardowych środków na inwestycje w odnawialne źródła energii.
       
  3. Rewolucja na polu efektywności
    Musimy radykalnie zmienić sposób, w jaki wykorzystujemy energię i surowce. W praktyce oznacza to ogromny wysiłek na rzecz wzrostu efektywności energetycznej i materiałowej. Dotychczasowe marnotrawienie zasobów w „gospodarce wyrzucania” musi zostać zastąpione cyklicznym obiegiem materiałów. Musimy
    1. Wprowadzić wysokie standardy efektywności, umożliwiające odseparowanie wzrostu gospodarczego od zużycia surowców
    2. Stworzyć nowy model biznesowy oparty na radykalnie poprawionej efektywności materiałowej i energetycznej
       
  4. Zapewnienie wszystkim żywności
    Obecne systemy produkcji żywności są często niezrównoważone, nieefektywne i marnotrawią zasoby. Są coraz bardziej zagrożone przez zmniejszające się zasoby ropy i fosforu, spekulacje finansowe i czynniki klimatyczne. Już teraz ich efektem jest powszechny głód i niedożywienie. Nie możemy już dłużej pozwalać sobie na masową utratę bioróżnorodności i degradację obszarów będących magazynem węgla poprzez przekształcanie naturalnych ekosystemów w obszary rolnicze. Musimy:
    1. Zapoczątkować nową rewolucję rolniczą, gdzie żywność produkowana jest w zrównoważony sposób, z wykorzystaniem obecnych obszarów uprawnych i z uwzględnieniem oszczędnej gospodarki wodą
    2. Zapewnić finansowanie odpowiednio zrównoważonych technik upraw, przynoszących znaczący wzrost plonów na małych farmach w krajach rozwijających się
       
  5. Wejście na zieloną ścieżkę rozwoju
    Istnieją przekonujące przesłanki, by przemyśleć na nowo model wzrostu gospodarczego. Drobne modyfikacje systemu ekonomicznego, odpowiadający za globalne kryzysy są niewystarczająca. Rynki i przedsiębiorcy będą głównymi czynnikami decyzyjnymi, które będą napędzały zmiany ekonomiczne, muszą jednak działać w obrębie ram politycznych, promujących nowy system przemysłowy i nowy model zużycia zasobów. Powinniśmy:
    1. Brać pod uwagę naturalny kapitał, usługi świadczone przez środowisko naturalne i społeczne, aspekty postępu we wszystkich decyzjach gospodarczych i planach redukcji biedy. Wymaga to stworzenia nowych wskaźników dobrobytu, pozbawionych wad wskaźnika PKB.
    2. Sformułować na nowo bodźce ekonomiczne tak, by innowacje były w większym stopniu odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i aby korzyści z tych innowacji czerpała większość globalnej populacji, która do tej pory była poza ich zasięgiem.
       
  6. Redukcja presji człowieka
    Konsumpcjonizm, nieefektywne wykorzystanie zasobów oraz nieodpowiednie technologie są głównym czynnikiem zwiększającym presję człowieka na planetę. Jednakże wzrost populacji również wymaga uwagi. Musimy:
    1. Rozbudzić publiczną świadomość odnośnie skutków niezrównoważonej konsumpcji oraz odejść od kultury konsumeryzmu do kultury zrównoważonego rozwoju.
    2. Znacząco podnieść dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji oraz kredytów, mających na celu równouprawnienie kobiet na całym świecie. Takie działania są dobre same w sobie, ale przyczyniają się też do obniżenia współczynnika urodzeń.
       
  7. Wzmocnienie Systemu Zarządzania Ziemią
    System multilateralny musi zostać zreformowany, tak by mógł poradzić sobie z wyzwaniami naszych czasów, czyli z wyzwaniami gruntownej zmiany relacji człowiek – Ziemia i z zadaniem odbudowania zaufania między ludźmi i między narodami. Zarządzanie w skali globalnej musi zostać wzmocnione, by umożliwić rozwój w ramach planetarnych granic i by wspomóc regionalne, narodowe oraz lokalne inicjatywy. Powinniśmy:
    1. Rozwinąć i wzmocnić instytucje integrujące aspekty klimatyczne, bioróżnorodności i rozwojowe.
    2. Rozwinąć instytucje, które pomogą wyjść naprzeciw interesom przyszłych generacji.
       
  8. Stworzenie nowej płaszczyzny na linii nauka – społeczeństwo
    Dla znalezienia rozwiązań wyzwań niesionych przez Antropocen, niezbędne jest uzupełnienie naszej wiedzy, co wymaga znacznych inwestycji w naukę. Do zbudowania nowego porozumienia między nauką a społeczeństwem, niezbędny jest też dialog pomiędzy decydentami, a opinią publiczną. Musimy:
    1. Zapoczątkować nową inicjatywę badawczą na polu globalnego zrównoważonego rozwoju i w celu lepszego zrozumienia działania ziemskich systemów, w skali podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w badania medycznych, technologiach wojskowych i kosmicznych, tak by wykorzystać wszystkie źródła kreatywności - we wszystkich dyscyplinach i wśród wszystkich krajów.
    2. Wzmocnić wysiłki na rzecz wzrostu świadomości naukowej, przede wszystkim wśród ludzi młodych.

       

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, stojącym w obliczu faktu globalnych zmian. Zmiana naszych relacji z planetą, w kierunku budowy zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń jest więc naszym zadaniem.

na podstawie
http://globalsymposium2011.org/wp-content/uploads/2011/05/Memorandum-180511pdf.pdf

Energia

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.
czytaj całość
Greenpeace ujawnia, kto brał dotacje za rozwój zielonej energetyki: Nie uwierzycie z czego w Polsce powstaje *zielona energia*. Z wiatru i (...)
czytaj całość
Trwa ofensywa dziwnego wojska. Nowe kopalnie węgla brunatnego chcą budować wszystkie dotychczasowe przedsiębiorstwa energetyczne z Konina, Bełchatowa czy Turowa, skupione w koncernie – (...)
czytaj całość
Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody (...) przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie.
czytaj całość
W sierpniu br. rząd zaprezentował nowy, wstępny projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. Społeczeństwo dostało dwa tygodnie na konsultacje. (...)
czytaj całość
Czy polscy liderzy wiedzą, że sabotowanie polityki klimatycznej i rozwoju energii odnawialnej przedłuża uzależnienie od importu energii z Rosji? – (...)
czytaj całość
W całej gospodarce kraju jej syntetyczną miarą jest zużycie energii na jednostkę produktu krajowego (PKB).
czytaj całość
Europejski apetyt na tanią energię przyczynia się do ponownego uruchamiania kopalni, w których wydobywany jest najbardziej zanieczyszczony rodzaj węgla.
czytaj całość
więcej
2013-08-01
Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2020
2013-07-19
Niemiecka transformacja energetyczna
2013-06-05
O jakie doświadczenia Energiewende wzbogacić ustawę o OZE?
2013-05-21
Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski
2013-04-27
Białoruś brnie w atom
2013-04-21
OZE w Niemczech i w Polsce
2013-04-05
Japończycy wydobyli gaz z hydratów metanu, gazu "zmrożonego" z wodą
2013-04-05
Premier nie odpuszcza programu budowy elektrowni atomowej
2013-04-05
Ekoenergetyka jako smart specialization województwa lubelskiego
2013-04-05
Hamlet z elektrowni
2011-05-28
Sympozjum Laureatów Nagrody Nobla, poświęcone Zrównoważonemu Rozwojowi.
2011-05-27
Światowy szczyt wydobycia węgla w tym roku?
2011-05-26
Wojna Światów
2011-05-25
Wszystkie trendy prowadzą do zera
2011-05-23
Zrównoważona Energia – bez bicia piany
2011-05-22
Bezwartościowa przyszłość
2011-05-20
Opowieść o Cap and trade
2011-05-18
Chińskie emisje CO2
2011-05-16
Klimatyczny szum
2011-05-14
Gdzie się podziewa nasza energia?
2011-05-12
Ludzkość może i musi zdziałać więcej używając mniej
2011-05-08
Szukanie dziury w całym
2011-05-06
Ropa, energia i polityka – kryzys naftowy 2012
2011-05-02
Peak oil w raporcie MFW
2011-04-30
Auto na bateryjkę - zabawka czy przyszłość?
2010-04-08
Radosław Gawlik: Afera jądrowa
2009-08-09
Nikt nie zaczął wojny z powodu wiatraków
2009-08-09
Szóste paliwo
2009-06-26
Czy diody LED mogą chronić klimat?
2009-05-07
Oil peak...
2009-03-26
Oil Peak. W czym problem?
2009-03-16
ENERGETYKA – GłÓWNE ŹRÓDŁO EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH
2009-03-07
eko-budownictwo
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej