×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

7 marca 2009
Energia
 

eko-budownictwo

W naszym kraju wdrażane właśnie zapisy dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD). We wrześniu 2007 r. znowelizowano mianowicie przepisy Prawa budowlanego, według których od stycznia 2009 r. obowiązkowa będzie certyfikacja energetyczna budynków.
Świadectwa energetyczne wprowadzą na rynek informacje dotyczące energochłonności budynków, a to pozwoli w prosty sposób oszacować koszty ich eksploatacji, a tym samym zweryfikuje wartość wielu nieruchomości. Budynki energochłonne będą klasyfikowane jako tańsze, natomiast energooszczędne
na pewno będą miały wyższą wartość rynkową.

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym od jakiegoś czasu stale rośnie. Główną tego przyczyną szybko rosnące ceny nośników energii (w ostatnim dziesięcioleciu olej opałowy zdrożał o ponad 300%), co przekłada się na stale wzrastające koszty ogrzewania domów i mieszkań. Znaczącą rolę w promocji budownictwa energooszczędnego zaczyna również odgrywać potrzeba ochrony klimatu, która powoli staje się jednym z priorytetów państw wysoko rozwiniętych. Z tego powodu wznoszenie budynków energooszczędnych zaczyna być modne.

  Źródła ENERGII a działalność CZŁOWIEKA

Człowiek przez tysiące lat swojego istnienia wyrobił w sobie przekonanie, że zasoby naturalne są nieograniczone i można z nich swobodnie korzystać. Przez tysiące lat nie istniał też problem zanieczyszczenia środowiska, ponieważ dzięki procesom samooczyszczania radziło ono sobie z emitowanymi przez ludzi do atmosfery gazami.
Na przełomie XVIII i XIX w. rewolucja przemysłowa doprowadziła do nagłego wzrostu wykorzystania paliw kopalnych, przede wszystkim węgla. Eksploatacja zasobów naturalnych była wówczas rabunkowa, a urządzenia produkujące energię w większości z węgla – mało sprawne. Rezultatem była znaczna emisja do atmosfery produktów spalania, głównie dwutlenku węgla. Jego stężenie w atmosferze wzrosło gwałtownie w XX w.
W efekcie spalania surowców energetycznych, głównie węgla i ropy naftowej, co roku powstaje 6,5 mld ton CO2, kolejne 2,5 mld ton pochodzi ze zmian sposobu użytkowania ziemi. Dziś dwutlenek węgla jest jednym z najważniejszych gazów szklarniowych, który odpowiada za efekt cieplarniany. Emisja dwutlenku węgla w Polsce przekracza 360 mln ton rocznie, co stanowi ok. 5,5% globalnej emisji i lokuje nasz kraj w czołówce państw europejskich zatruwających środowisko. Część dwutlenku węgla wychwytywana jest z atmosfery, głównie przez
obszary zielone. W ten sposób neutralizowane są zaledwie ok. 42 mln ton CO2 rocznie.
Bilans wygląda bardzo niekorzystnie – emitujemy o 320 mln ton rocznie więcej, niż są w stanie przetworzyć nasze ekosystemy.

Światowe ZASOBY paliw

Źródłem wszystkich paliw kopalnych jest słońce. Gromadzona w ciągu milionów lat przez naturę energia słoneczna dostępna jest dzisiaj pod postaciami węgla, ropy i gazu, z czego najpopularniejszym nośnikiem energii jest węgiel.
Zasoby paliw konwencjonalnych są jednak ograniczone (rys. 1), co uświadomił ludzkości kryzys energetyczny na początku lat 70., a ich szybsze wyczerpywanie się może być spowodowane wzrostem populacji ludności oraz stałym jednostkowym wzrostem zużycia energii. Szacuje się bowiem, że w 2100 r. na ziemi może mieszkać ponad 12 mld ludzi, a zużycie energii pierwotnej wzrośnie o 52% już w ciągu najbliższych 20 lat.
Po kryzysie paliwowym w latach 70. rozpoczęto realizację programów mających na celu oszczędzanie energii, restrukturyzację energetyki konwencjonalnej i rozwój alternatywnych źródeł energii (rys. 2). Obecnie jesteśmy w okresie przemian, które powoli będą eliminować „brudne” technologie produkcji energii. Dotyczy to również domów jednorodzinnych i mieszkań.

CENY paliw konwencjonalnych i niekonwencjonalnych

Ceny paliw rosną obecnie znacznie szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie (rys. 3, 4, 5), w konsekwencji rosną też koszty eksploatacji budynków. W ostatnich 10 latach cena oleju wzrosła z 0,7 zł/l (19,4 zł/GJ) do 3 zł/l (83 zł/GJ) i zbliża się do ceny energii elektrycznej II taryfy – koszty produkcji ciepła z oleju opałowego wynoszą obecnie ponad 70 zł/GJ (aktualne ceny paliw zamieszczono na rys. 5). Koszty wyprodukowania ciepła z gazu ziemnego też nie są niskie – wynoszą prawie 50 zł/GJ. Węgiel jest obecnie paliwem najtańszym, jednak wymaga obsługi, która jest kosztowna. Trzeba się też liczyć ze wzrostem opłat ekologicznych związanych z produkcją energii z węgla.
Dodatkowo ze względu na efekt cieplarniany wymagane jest budowanie instalacji przyjaznych środowisku, co wiąże się ze stosowaniem bardzo drogich rozwiązań wymagających też odpowiednio dużych powierzchni, co nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Można wykorzystywać odnawialne źródła energii, ale one również wymagają zwiększonej obsługi i wysokich kosztów inwestycji. Ze względu na ogromne zainteresowanie biopaliwami należy się też liczyć z szybkim wzrostem cen tej grupy nośników energii.
Koszty ogrzewania budynku nie zależą jednak wyłącznie od cen paliw, lecz również od energochłonności budynków (w tabeli 1 zaprezentowano koszty ogrzewania budynku w zależności od roku budowy). Niskie koszty eksploatacji można zapewnić m.in. w budynkach energooszczędnych.

Co to jest BUDYNEK ENERGOOSZCZĘDNY?

 Według wielu osób do dziś budynkiem energooszczędnym jest obiekt wykonany w technologii tradycyjnej z cegły pełnej o gr. 38 cm (1 i ½ cegły), koniecznie z nowymi szczelnymi oknami. Czasami zdarza się, że dom ociepla się styropianem o gr. 5 cm. Inwestorzy i rzemieślnicy są bardzo zadowoleni z tak przeprowadzonej termomodernizacji, w efekcie której budynki zużywają niewielką ilość energii, jednak dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wadliwie działającą wentylację. Takie budynki uznano za „chore” – panuje w nich zły klimat wewnętrzny oraz następuje rozwój ognisk chorobotwórczych. Często mylnie uważa się też, że budynki nowo projektowane są energooszczędne.Praktyka projektowa pokazuje, że przyjmowane rozwiązania odpowiadają zazwyczaj minimalnym wymaganiom prawnym w zakresie izolacyjności cieplnej. Trudno uznać, że spełnienie tylko minimalnych wymagań pozwoli osiągnąć podwyższone wymagania w zakresie energochłonności.
Energochłonność budynków określa się za pomocą wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA – wskaźnik powierzchniowy [kWh/m2·rok] lub EV – wskaźnik kubaturowy [kWh/m3·rok]. Przyjęło się, że budynki energochłonne mają wartość EA = 360 do 100 kWh/m2·rok. Za energooszczędne można uznać budynki, które charakteryzują się powierzchniowym wskaźnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA < 100 kWh/m2·rok (rys. 6). Wśród grupy budynków energooszczędnych wyróżnia się: energooszczędne, niskoenergetyczne i pasywne (tabela 2).
Wznoszone w XX w. budynki ze względu na zmieniające się wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych charakteryzowały się zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło (tabela 3). Aktualnie budowane zaliczyć można raczej do energochłonnych, choć jest to ocena nieprecyzyjna. Energochłonność budynków nowo projektowanych i aktualnie budowanych mieści się w przedziale od 120 do 150 kWh/m2·rok, co oznacza, że koszty ogrzewania wahają się miesięcznie od 1,6 zł/m2 do 2,2 zł/m2. W porównaniu z budynkami budowanymi w latach 70., 80. czy 90. dostrzegana jest więc znacząca poprawa (tabela 3).

PODSUMOWANIE

Ze względu na wzrost cen nośników energii oraz wdrażane przepisy dające podstawy rynkowe dla rozwoju  budownictwa energooszczędnego uzasadnione jest budowanie domów o znacznie obniżonym zapotrzebowaniu na ciepło. Budynki energooszczędne wymagają zresztą niewiele większych nakładów inwestycyjnych, a obniżają zużycie energii o ponad połowę w stosunku do budynków spełniających minimalne wymagania prawne (koszty ogrzewania budynków w zależności od klasy energetycznej zamieszczono na rys. 7). Dużym zainteresowaniem cieszą się budynki niskoenergetyczne (EA= 15 do 45 kWh/m2·rok), które wymagają znacznie większych nakładów inwestycyjnych, dlatego warto zastanowić się nad ich wykonaniem z uwzględnieniem kryteriów opłacalności ekonomicznej.

Medialnie dobrze sprzedają się budynki pasywne, które są reklamowane jako niewymagające ogrzewania. W opinii wielu ekspertów z całego świata nie jest to do końca prawda. Budynki pasywne poddane analizie opłacalności ekonomicznej nie są rentowne i nie powinny być aktualnie rozpowszechniane.
Promowanie takich rozwiązań powinno być poddane zrównoważonej analizie uwzględniającej pełny cykl „życia” budynku1).

Rys. 1

min

Zasoby energetyczne Ziemi w porównaniu z energią słoneczną

Zużycie energii na świecie i w Polsce Według danych Światowej Rady Energetyki

przez ostatnie 30 lat zużycie energii pierwotnej wzrosło ponad 2,5-krotnie. W 1998 r. światowe zużycie energii wynosiło 410 EJ. Z paliw kopalnych uzyskano 78% energii, z czego: węgla – 113 EJ, ropy naftowej – 142 EJ, gazu ziemnego – 85 EJ. Energia nuklearna dostarczyła 26 EJ, ze źródeł odnawialnych zaś pochodziło 44 EJ. W Polsce struktura zużycia energii odbiega od światowych proporcji. Najwięcej energii czerpiemy z węgla kamiennego – 50,4%, ropy naftowej – 20%, węgla brunatnego – 13,2% i gazu ziemnego – 11,8%.

Rys 2

min

Zmiana struktury wykorzystania energii z różnych nośników w latach 1900–2000 oraz przewidywane ich wykorzystanie do 2050 r.

Rys. 3

min

Wzrost cen nośników energii w latach 1997–2007

Rys. 4

min

Rys. 4. Procentowy wzrost cen energii w latach 1997–2007

Rys. 5

min

Rys. 5. Ceny energii z różnych nośników na koniec 2007 r.

Rys. 6

min

Rys. 6. Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło (kWh/m2·rok) do ogrzania budynku w standardowym sezonie grzewczym – przykładowa ocena energetyczna budynku na podstawie klasyfikacji Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Rys. 7

min

Miesięczne koszty ogrzewania 1 m2 w budynkach różnych klas energetycznych

Tabela 1.

min

Koszty ogrzewania na potrzeby c.o. domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 z kotłowni gazowej kondensacyjnej w zależności od roku budowy

Tabela 2

min

Klasyfikacja energetyczna budynków według Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Tabela 3.

min

Zmiana energochłonności budynków w zależności od roku wznoszenia Rok budowy Do 1974 r. Do 1982 r. Do 1991 r. Do 1998 r.

Dosyć trucia, że smog zniknął
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec (...)
Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
Elektrownia atomowa w Choczewie może zagrażać Bałtykowi
WSA uchylił decyzję środowiskową dla kopalni Turów.
Polsko-niemiecka koalicja organizacji krytykuje brak wstrzymania regulacji Odry

Przeczytaj także:

prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...)
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco

Energia

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.
czytaj całość
Greenpeace ujawnia, kto brał dotacje za rozwój zielonej energetyki: Nie uwierzycie z czego w Polsce powstaje *zielona energia*. Z wiatru i (...)
czytaj całość
Trwa ofensywa dziwnego wojska. Nowe kopalnie węgla brunatnego chcą budować wszystkie dotychczasowe przedsiębiorstwa energetyczne z Konina, Bełchatowa czy Turowa, skupione w koncernie – (...)
czytaj całość
Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody (...) przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie.
czytaj całość
W sierpniu br. rząd zaprezentował nowy, wstępny projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. Społeczeństwo dostało dwa tygodnie na konsultacje. (...)
czytaj całość
Czy polscy liderzy wiedzą, że sabotowanie polityki klimatycznej i rozwoju energii odnawialnej przedłuża uzależnienie od importu energii z Rosji? – (...)
czytaj całość
W całej gospodarce kraju jej syntetyczną miarą jest zużycie energii na jednostkę produktu krajowego (PKB).
czytaj całość
Europejski apetyt na tanią energię przyczynia się do ponownego uruchamiania kopalni, w których wydobywany jest najbardziej zanieczyszczony rodzaj węgla.
czytaj całość
więcej
2013-08-01
Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2020
2013-07-19
Niemiecka transformacja energetyczna
2013-06-05
O jakie doświadczenia Energiewende wzbogacić ustawę o OZE?
2013-05-21
Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski
2013-04-27
Białoruś brnie w atom
2013-04-21
OZE w Niemczech i w Polsce
2013-04-05
Japończycy wydobyli gaz z hydratów metanu, gazu "zmrożonego" z wodą
2013-04-05
Premier nie odpuszcza programu budowy elektrowni atomowej
2013-04-05
Ekoenergetyka jako smart specialization województwa lubelskiego
2013-04-05
Hamlet z elektrowni
2011-05-28
Sympozjum Laureatów Nagrody Nobla, poświęcone Zrównoważonemu Rozwojowi.
2011-05-27
Światowy szczyt wydobycia węgla w tym roku?
2011-05-26
Wojna Światów
2011-05-25
Wszystkie trendy prowadzą do zera
2011-05-23
Zrównoważona Energia – bez bicia piany
2011-05-22
Bezwartościowa przyszłość
2011-05-20
Opowieść o Cap and trade
2011-05-18
Chińskie emisje CO2
2011-05-16
Klimatyczny szum
2011-05-14
Gdzie się podziewa nasza energia?
2011-05-12
Ludzkość może i musi zdziałać więcej używając mniej
2011-05-08
Szukanie dziury w całym
2011-05-06
Ropa, energia i polityka – kryzys naftowy 2012
2011-05-02
Peak oil w raporcie MFW
2011-04-30
Auto na bateryjkę - zabawka czy przyszłość?
2010-04-08
Radosław Gawlik: Afera jądrowa
2009-08-09
Nikt nie zaczął wojny z powodu wiatraków
2009-08-09
Szóste paliwo
2009-06-26
Czy diody LED mogą chronić klimat?
2009-05-07
Oil peak...
2009-03-26
Oil Peak. W czym problem?
2009-03-16
ENERGETYKA – GłÓWNE ŹRÓDŁO EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH
2009-03-07
eko-budownictwo
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej