Smog

"Nature": Chiny emitują 14 proc. mniej CO2, niż sądzono

21 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

Chiny emitują nawet o 14 proc. mniej dwutlenku węgla (CO2), niż mówiły szacunki z ostatnich lat - twierdzą w *Nature* naukowcy po analizie dwóch głównych źródeł emisji CO2 w tym kraju: spalania paliw i produkcji cementu.

Uważa się, że niemal trzy czwarte wzrostu emisji dwutlenku węgla, obserwowanego na świecie w latach 2010-2012 w związku ze spalaniem paliw i produkcją cementu, miało miejsce w Chinach. Oszacowania dotyczące chińskich emisji pozostają jednak przedmiotem dużej niepewności, m.in. z powodu niezgodności ocen zużycia energii.

Emisje te, towarzyszące spalaniu paliw kopalnych i produkcji cementu w latach 1950-2013, oszacował na nowo Zhu Liu z Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts i Chińskiej Akademii Nauk oraz jego współpracownicy z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Norwegii.

W swojej pracy wykorzystali inne niż dotychczas, oficjalne źródła i czynniki emisji. W inwentaryzacji emisji uwzględnili po raz pierwszy np. jakość wykorzystywanego w Chinach węgla.

Z nowych obliczeń wynika, że skala chińskich emisji CO2 była od ponad dekady poważnie zawyżana przez międzynarodowe agencje.

Według nowych obliczeń emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu w 2013 wynosiły 2,49 gigaton. To niemal 14 proc. mniej, niż wielkości obecne w innych, wcześniejszych oszacowaniach, m.in. organizacji Carbon Dioxide Information Analysis Centre (działającej w amerykańskim Departamencie Energii), czy unijnej bazy danych Emissions Database for Global Atmospheric Research. Obie te bazy stanowiły oficjalne źródła danych podczas opracowania Piątego Raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu), podsumowującego obecne i przewidywane zmiany klimatu na Ziemi.
Różnica w ocenach wynika głównie z różnicy tzw. czynników emisji (czyli ilości węgla utlenionego na każdą jednostkę zużytego paliwa), wykorzystanych do oszacowania skali emisji ze spalania węgla. Zdaniem autorów badania, czynniki emisji dla węgla były średnio 40 proc. niższe niż wartości domyślne, przyjmowane przez IPCC.

Z kolei emisje CO2 związane z produkcją cementu były aż o 32-45 proc. niższe, niż wynikało z wcześniejszych ocen.

W nowych ocenach wykorzystano też zaktualizowane dane nt. zużycia energii w Państwie Środka.

Wyniki pozwalają sądzić, że sama wartość przeszacowania chińskich emisji w latach 2000-2013 może być większa, niż szacowana ilość dwutlenku węgla pochłanianego w Chinach przez lasy w latach 1990-2007 (wynosząca 2,66 gigaton) albo przez lądy w okresie 2000-2009 (2,6 gigaton).

źródło: http://www.cire.pl/

tytul: Papież Franciszek sprzymierzeńcemtytul: Gdański Piknik Ekologicznytytul: Stolica wspiera energię odnawialnątytul: Eko-spotkania w bibliotekach!tytul: Mieszkańcy Małopolski na potęgę inwestują w OZEtytul: „Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też grozi zamknięciem sieci dla Niemiectytul: W. Cetnarski, PSEW: diabeł tkwi w szczegółach tytul: Najder: Energetyka odnawialna była brutalnie dławiona przez całe lata przez polski rząd
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze smogiem

Od przyjęcia przełomowych uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska miną wkrótce trzy miesiące. Mieszkańcy i aktywiści, wraz z radnymi i urzędnikami, świętowali wówczas wynik głosowania. Ale nadszedł czas, by zakończyć karnawał i zabrać się do pracy  – przypominają działacze DAS. 

mh

Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii

Mija rok od największego od lat epizodu smogowego w Polsce.

mh

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?

Wraz z nadejściem okresu grzewczego powraca dyskusja nad tym, jak rozwiązać problem smogu w Polsce.

mh

Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim

W dniach 6 -13 grudnia 2017 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Gryfów Śląski, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie władz miasta.

mh

Dzieci chorują przez smog,

a minister energii zwleka z wprowadzeniem norm jakości węgla

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.