Smog

Mieszkańcy Małopolski na potęgę inwestują w OZE

20 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

W samym tylko 2014 roku zlikwidowano 3,1 tys. starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych, termomodernizacji poddano 924 budynki, a odnawialne źródła energii zastosowano w ponad 4 tys. obiektów.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego dokonał podsumowania realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. W samym tylko 2014 roku zlikwidowano 3,1 tys. starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych, termomodernizacji poddano 924 budynki, a odnawialne źródła energii zastosowano w ponad 4 tys. obiektów.

Analizie poddane zostały działania przeprowadzone w 2014 r., które bezpośrednio lub pośrednio wpłynęły na poprawę jakości powietrza na terenie Małopolski. Wynikiem realizacji tych działań jest redukcja emisji pyłu PM10 i PM2,5 na poziomie 111 Mg oraz benzo(a)pirenu o około 64 kg.

Zniknęło 5,7 tys. przestarzałych kotłów

Łącznie w latach 2013-2014 na obszarze Małopolski przeprowadzono około 12 tys. inwestycji z zakresu ograniczania emisji powierzchniowej. Obejmowały one przede wszystkim likwidację kotłów na paliwo stałe, termomodernizację budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Zlikwidowano 5,7 tys. starych, niskosprawnych pieców i kotłów wykorzystujących paliwa stałe. Zastępczym urządzeniem grzewczym stały się przede wszystkim kotły gazowe, podłączenie do sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne i niskoemisyjne kotły na paliwa stałe.

Termomodernizację przeprowadzono w około 500 budynkach publicznych oraz w 1,1 tys. budynków mieszkalnych. W 4,5 tys. obiektów wykorzystano odnawialne źródło energii, przy czym można zaobserwować istotny wzrost liczby tego typu inwestycji w roku 2014 w porównaniu z rokiem poprzednim (patrz: wykres). Najczęściej wybieranym alternatywnym źródłem były panele słoneczne (99 proc.). W latach 2013-2014 koszt realizacji inwestycji związanych z ograniczeniem emisji powierzchniowej oszacowano na 350 mln zł, w tym 150 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.

Kraków przoduje w dążeniu do celu

Podsumowanie realizacji Programu ochrony powietrza zostało opracowane na podstawie sprawozdań przygotowywanych przez gminy i powiaty. Sprawozdania za 2014 rok przekazały wszystkie gminy i powiaty w województwie małopolskim. Dodatkowo sprawozdanie złożyła również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Osiągnięty w latach 2013-2014 efekt redukcji emisji pyłu zawieszonego stanowi około 4,5 proc. celu założonego w programie do 2023 r. W przypadku Krakowa efekt ten wyniósł prawie 20 proc. celu.

Podsumowanie realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w 2014 roku dostępne jest tutaj.

Ewa Szekalska
źródło: http://www.teraz-srodowisko.pl

tytul: Gdański Piknik Ekologicznytytul: Stolica wspiera energię odnawialnątytul: Eko-spotkania w bibliotekach!tytul:  *Nature*: Chiny emitują 14 proc. mniej CO2, niż sądzono tytul: „Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też grozi zamknięciem sieci dla Niemiectytul: W. Cetnarski, PSEW: diabeł tkwi w szczegółach tytul: Najder: Energetyka odnawialna była brutalnie dławiona przez całe lata przez polski rządtytul: Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze smogiem

Od przyjęcia przełomowych uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska miną wkrótce trzy miesiące. Mieszkańcy i aktywiści, wraz z radnymi i urzędnikami, świętowali wówczas wynik głosowania. Ale nadszedł czas, by zakończyć karnawał i zabrać się do pracy  – przypominają działacze DAS. 

mh

Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii

Mija rok od największego od lat epizodu smogowego w Polsce.

mh

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?

Wraz z nadejściem okresu grzewczego powraca dyskusja nad tym, jak rozwiązać problem smogu w Polsce.

mh

Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim

W dniach 6 -13 grudnia 2017 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Gryfów Śląski, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie władz miasta.

mh

Dzieci chorują przez smog,

a minister energii zwleka z wprowadzeniem norm jakości węgla

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.